Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt II FSK 2555-2556/10) oddalił dwie skargi kasacyjne podatnika, który próbował podważyć egzekucje należności podatkowych. Sąd zauważył, że skarga na czynności egzekucyjne to szczególny środek zaskarżenia.
Jak wyjaśniła sędzia sprawozdawca Anna Sokołowska, z piśmiennictwa oraz orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że skarga na czynności egzekucyjne jest możliwa wyłącznie na czynności faktyczne, i to takie, które nie mogą być przedmiotem innych środków zaskarżenia.
– Skarga na czynności egzekucyjne nie może być środkiem konkurencyjnym do zarzutów czy wniosku o umorzenie – tłumaczyła sędzia Sokołowska.
Podatnik kwestionował niedopuszczalność egzekucji i wskazywał na przedawnienie. NSA zwrócił uwagę, że takie kwestie powinny być podnoszone w trybie zarzutów egzekucyjnych, a nie skargi.
Kłopoty podatnika wiązały się z postępowaniem egzekucyjnym, które zostało wszczęte m.in. na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez ministra finansów. W związku z tym organ egzekucyjny zajął wierzytelność należną temu podatnikowi (będącemu dłużnikiem ministra) z kolei od jego dłużnika.