Zameldowanie i wymeldowanie to czynności rejestracyjne, które muszą być zgodne ze stanem faktycznym – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Postępowanie ws. wymeldowania ze stałego pobytu Łukasza W. (dane zmienione) wszczął z urzędu prezydent Gdańska po otrzymaniu informacji o niestawieniu się na kwalifikację wojskową. Matka Łukasza W. oświadczyła, że od 2015 r. syn uczęszcza do szkoły w Niemczech.
Czytaj także: Jak wymeldować osobę, której miejsce pobytu jest nieznane?
Z protokołu przesłuchania Łukasza W. wynikało natomiast, że do Niemiec wyjechał z rodzicami jeszcze jako osoba nieletnia. Po zakończeniu nauki zamierza powrócić do Polski, którą odwiedza. Dlatego sprzeciwia się dobrowolnemu wymeldowaniu z miejsca pobytu stałego. A ponieważ budynek, w którym mieszkała rodzina, został przeznaczony do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny, wyłączono go z eksploatacji i wykwaterowano mieszkańców, matka Łukasza W. wniosła o przyznanie lokalu zamiennego.
Wniosek nie mógł być uwzględniony, bo ustalono, że rodzina sama, bez wymeldowania się, opuściła mieszkanie, zabierając rzeczy, przestała płacić czynsz i inne opłaty. Uznano więc, że umowa najmu wygasła, a lokal przejęła Gmina Miasta Gdańsk.