W 2007 r. prokuratorzy IPN oskarżyli dziewięć osób – członków Rady Państwa, która w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadziła stan wojenny. W 2012 r. zapadł wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, dotyczący trzech oskarżonych. Stanisław Remuszko, dziennikarz, przygotowuje książkę o stanie wojennym.
– Chcę bez przekłamań zacytować obszerne fragmenty aktu oskarżenia oraz wyroku Sądu Okręgowego. Zwróciłem się o udostępnienie tych dokumentów do ich autorów. Sąd Okręgowy udostępnił mu pełną elektroniczną wersję wyroku.
IPN, do którego Stanisław Remuszko zwrócił się o udostępnienie elektronicznej wersji stron 14–147 aktu oskarżenia, odpowiedział natomiast, że nie jest to dokument funkcjonujący w obiegu publicznym. Po przekazaniu go do sądu, to on, a nie prokurator decyduje o jego udostępnieniu.
Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W skardze i podczas rozprawy Stanisław Remuszko argumentował, że akt oskarżenia w procesie o stan wojenny ma wszelkie cechy dokumentu publicznego, który powinien być zamieszczony na internetowej stronie IPN. Skoro go tam nie ma, a IPN nie zaprzecza, że ma akt oskarżenia również w wersji elektronicznej, nie powinien stwarzać trudności w jego udostępnieniu na wniosek. Dziennikarzowi udało się wprawdzie uzyskać w sposób nieoficjalny fotokopię papierowej wersji aktu oskarżenia. Nie można jej jednak uznać za wiarygodny dokument.
Uwzględniając skargę, sąd zobowiązał prezesa IPN do rozpatrzenia wniosku Stanisława Remuszki w terminie 14 dni od otrzymania prawomocnego wyroku (sygnatura akt II SAB/Wa 754/13).