Reklama
Rozwiń

Akt oskarżenia o stan wojenny jest informacją publiczną

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej musi rozpatrzyć wniosek o udostępnienie ?aktu oskarżenia ?– tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Publikacja: 06.03.2014 08:35

Akt oskarżenia w procesie o wprowadzenie stanu wojennego powinien funkcjonować jako informacja publi

Akt oskarżenia w procesie o wprowadzenie stanu wojennego powinien funkcjonować jako informacja publiczna.

Foto: www.sxc.hu

W 2007 r. prokuratorzy IPN oskarżyli dziewięć osób – członków Rady Państwa, która w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadziła stan wojenny. W 2012 r. zapadł wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, dotyczący trzech oskarżonych. Stanisław Remuszko, dziennikarz, przygotowuje książkę o stanie wojennym.

– Chcę bez przekłamań zacytować obszerne fragmenty aktu oskarżenia oraz wyroku Sądu Okręgowego. Zwróciłem się o udostępnienie tych dokumentów do ich autorów. Sąd Okręgowy udostępnił mu pełną elektroniczną wersję wyroku.

IPN, do którego Stanisław Remuszko zwrócił się o udostępnienie elektronicznej wersji stron 14–147 aktu oskarżenia, odpowiedział natomiast, że nie jest to dokument funkcjonujący w obiegu publicznym. Po przekazaniu go do sądu, to on, a nie prokurator decyduje o jego udostępnieniu.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W skardze i podczas rozprawy Stanisław Remuszko argumentował, że akt oskarżenia w procesie o stan wojenny ma wszelkie cechy dokumentu publicznego, który powinien być zamieszczony na internetowej stronie IPN. Skoro go tam nie ma, a IPN nie zaprzecza, że ma akt oskarżenia również w wersji elektronicznej, nie powinien stwarzać trudności w jego udostępnieniu na wniosek. Dziennikarzowi udało się wprawdzie uzyskać w sposób nieoficjalny fotokopię papierowej wersji aktu oskarżenia. Nie można jej jednak uznać za wiarygodny dokument.

Uwzględniając skargę, sąd zobowiązał prezesa IPN do rozpatrzenia wniosku Stanisława Remuszki w terminie 14 dni od otrzymania prawomocnego wyroku (sygnatura akt II SAB/Wa 754/13).

Uzasadniając orzeczenie, sędzia Jacek Fronczyk powiedział, że informacja publiczna, jaką jest akt oskarżenia w procesie o wprowadzenie stanu wojennego, nie została udzielona zgodnie z wnioskiem. Informacji publicznej nie udostępnia się, jeżeli funkcjonuje ona w obiegu publicznym. Za takie funkcjonowanie nie można jednak uznać fotokopii elektronicznej wersji aktu oskarżenia, ponieważ nie jest ona oficjalną informacją. Akt oskarżenia w procesie o wprowadzenie stanu wojennego powinien funkcjonować jako informacja publiczna, zamieszczona na stronach internetowych IPN. Skoro go tam nie ma, zastosowanie znajduje art. 10 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Mówi on, że informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, jest udostępniana na wniosek. Należy go więc rozpoznać.

Wyrok jest nieprawomocny.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono