Aby uzyskać polskie obywatelstwo, nie trzeba zrzec się poprzedniego. Tak jest niemal od trzech lat, od kiedy weszły w życie przepisy nowej ustawy o obywatelstwie polskim. \

- Po zmianie prawa o jedna trzecią przybyło wniosków cudzoziemców – zauważył z Piotr Kaźmierkiewicz na czwartkowej konferencji zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych.

Nowa regulacja dała możliwość uzyskania polskiego obywatelstwa w drodze wydania decyzji wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby, której dotyczy postępowanie. W procedurze nie ma mowy o uznaniowości. Do uzyskania obywatelstwa tą drogą są uprawnieni wszyscy cudzoziemcy, którzy w ramach długoletniego pobytu w naszym kraju zintegrowali się ze społeczeństwem, znają język polski, mają zapewnione mieszkanie i źródła utrzymania, respektują polski porządek prawny oraz nie stanowią zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa.

- Co ciekawe, większość cudzoziemców składa wniosek o nadanie obywatelstwa przez prezydenta, choć wciąż tę procedurę cechuje uznaniowość. Dla wnioskujących liczy się bardziej prestiż – powiedział Kaźmierkiewicz. I dodał, że być może prezydent powinien opracować wytyczne, na podstawie których cudzoziemcy będą mogli ocenić, jakie maja szanse, starając się o obywatelstwo.