Tak brzmi jedna z tez wyroku Sądu Najwyższego z 10 lipca 2003 roku (sygn. akt III CZP 54/03), w którym rozstrzygano istotne zagadnienie prawne, przedstawione przez Sąd Apelacyjny w Poznaniu.
Wyrok ten ma kluczowe znaczenie dla kwestii wnoszenia i uzupełniania braków formalnych środków odwoławczych i na jego gruncie wypracowano obecnie stałą linię orzeczniczą w tym zakresie.
Orzeczenie zapadło w następującym stanie faktycznym. Pełnomocnik strony powodowej złożył zażalenie. W toku tzw. postępowania naprawczego przewodniczący Sądu Apelacyjnego w Poznaniu wezwał pełnomocnika strony powodowej do usunięcia braku formalnego zażalenia przez udokumentowanie jego umocowania (przedłożenie pełnomocnictwa) w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia zażalenia. Brak ten został uzupełniony, poprzez przedłożenie pełnomocnictwa datowanego na dzień przypadający po dniu, w którym złożone zostało zażalenie, jak również po dniu, w którym upłynął termin na wniesienie zażalenia. Sąd apelacyjny powziął wątpliwość co do tego, czy takie umocowanie jest wystarczające dla przyjęcia, że zażalenie zostało złożone przez prawidłowo umocowanego pełnomocnika strony powodowej.
—Jagna Kowalczyk-Fudali
—Maria Staniszewska-Wyrwa