Pozycja petenta w urzędzie zostanie wzmocniona. Będzie on mógł skarżyć się nie tylko na jego bezczynność, ale także na przewlekłość postępowania. Taką zmianę proponuje MSWiA w skierowanym właśnie do Komitetu Stałego Rady Ministrów projekcie nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BC848DBAFF543D59AF4B5856E5509C35?id=133093]kodeksu postępowania administracyjnego[/link].
[srodtytul]Bez konkretów[/srodtytul]
– Bezczynność postępowania polega na tym, że urząd nie podejmuje w terminie określonym prawem działań, nie wydaje stosownego aktu i nie informuje o tym stron postępowania – tłumaczy Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA.
– Z przewlekłością postępowania mamy natomiast do czynienia, gdy urząd podjął się wykonania jakichś czynności administracyjnych, ale są one nieefektywne, trwają długo i nie przynoszą konkretnych rozwiązań. Zażalenia na przewlekłość postępowania mogą mieć wpływ na staranność zawodową pracowników administracji – dodaje.
– Dziś k.p.a. nie pozwala na skarżenie przewlekłości postępowania. W efekcie urzędy mogą niejednokrotnie bezkarnie wykonywać np. szereg czynności pozornie lub w dużym odstępie czasu. Formalnie więc nie są bezczynne – tłumaczy Anna Konfino, radca prawny w kancelarii Baker & McKenzie. – Projektowana zmiana to dobra wiadomość dla obywateli i firm.