Nasi czytelnicy często pytają, jak wyegzekwować wyrok, w którym sąd wyznacza konkretny termin na załatwienie spraw administracyjnych, a urząd w dalszym ciągu tego terminu nie dotrzymuje.
Mimo że w praktyce nie jest to proste i wiąże się z koniecznością złożenia kolejnej skargi do sądu administracyjnego, to jednak sankcje są dość wysokie i najczęściej mobilizujące do respektowania wyroków. Obowiązującą w tej mierze procedurę określa art. 154 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166935]ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU nr 153, poz. 1270 ze zm.)[/link].
W razie niewykonania przez organ (administracyjny czy samorządowy) wyroku sądu uwzględniającego skargę na bezczynność, a także w razie jego bezczynności po wyroku uchylającym lub stwierdzającym nieważność aktu albo czynności, należy najpierw wysłać do takiego urzędu wezwanie do wykonania wyroku lub załatwienia sprawy. Później można złożyć skargę do sądu administracyjnego o wymierzenie temu urzędowi grzywny.
Grzywna może wynieść do wysokości dziesięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim, czyli obecnie do kwoty przekraczającej 30 tys. zł (za IV kwartał 2009 r. wynagrodzenie to wynosiło 3243,60 zł, za cały rok 2009 będzie więc na podobnym poziomie).
[b]Niezależnie od grzywny można też dochodzić cywilnych roszczeń odszkodowawczych od urzędu[/b] za szkody poniesione na skutek niewykonania orzeczenia sądu.