Taką tezę postawił autor artykułu „[link=http://www.rp.pl/artykul/188777.html]Można wyegzekwować koszty sądowe od fiskusa[/link]”. Jego zdaniem gdy podatnik wygra sprawę przed WSA, a izba skarbowa wniesie skargę kasacyjną, domagając się uchylenia wyroku w całości, ale nie wskazując podstaw kasacyjnych kwestionujących koszty sądowe, to orzeczenie w sprawie kosztów staje się prawomocne.
Ten pogląd wywołał kontrowersje wśród czytelników. Poniżej przedstawiamy dwie polemiki i odpowiedź autora.
[srodtytul]Decyduje wynik sprawy[/srodtytul]
W ustawie [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166935]Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi[/link] (dalej ppsa) przyjęto powszechną zasadę, że kwestia kosztów zależy od wyniku sprawy. Stosownie bowiem do art. 200 ppsa w razie uwzględnienia skargi przez sąd pierwszej instancji przysługuje skarżącemu od organu, który wydał zaskarżoną decyzję, zwrot kosztów postępowania. Jeśli więc WSA uwzględni naszą skargę (a wcześniej złożyliśmy wniosek o zwrot kosztów – art. 210 ppsa), to orzeknie jednocześnie o kosztach sądowych na naszą rzecz. Zwrot tych kosztów może jednak nastąpić dopiero wtedy, gdy orzeczenie stanie się prawomocne. Jeśli izba skarbowa złoży skargę kasacyjną, zaskarżając orzeczenie w całości, to sprawa zwrotu kosztów odsuwa się do czasu wydania orzeczenia przez NSA.
Nie można zgodzić się z poglądem, że izba obowiązana jest oprzeć skargę kasacyjną także na zarzutach (podstawy kasacyjne) przeciw orzeczeniu o kosztach. Skoro bowiem fiskus skarży wyrok w całości, to dodatkowe podważanie sprawy kosztów jest pozbawione sensu. Kwestia ta zależy bowiem tylko od wyniku sprawy. Jedynie uwzględnienie skargi daje prawo zasądzenia kosztów (pomijam wyjątek z art. 208 ppsa). Jeśli fiskus zakwestionuje w całości rozstrzygnięcie WSA, a NSA podzieli jego stanowisko, to orzeczenie o kosztach zawarte w zaskarżonym wyroku upada łącznie z całym wyrokiem. Nie może przecież samodzielnie istnieć orzeczenie o kosztach sądowych na rzecz podatnika, w sytuacji gdy sprawa wraca do ponownego rozpoznania. W ten sposób zostałaby naruszona ogólna klauzula zwrotu kosztów jedynie w wypadku uwzględnienia skargi.