Zgodnie z nowym stanowiskiem sądów rejestrowych złożenie do akt rejestrowych spółki oryginału pełnomocnictwa do jej reprezentowania wraz z wnioskiem o rejestrację może się okazać niewystarczające do składania w imieniu spółki dalszych wniosków do tych akt.
[srodtytul]Tak było do niedawna[/srodtytul]
Do tej pory do akt rejestrowych składało się oryginał pełnomocnictwa do reprezentowania danej spółki przed sądem rejestrowym wraz z wnioskiem o jej zarejestrowanie. Każdy kolejny wniosek dotyczący wpisu do rejestru składany był wraz z pismem w postępowaniu nieprocesowym, w którym pełnomocnik wnioskodawcy wskazywał, że oryginał pełnomocnictwa do reprezentowania spółki znajduje się w aktach rejestrowych prowadzonych przez ten sąd.
Taki sposób działania znajdował oparcie w art. 89 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D613373277DE5A1D35BDFADB3896C0E8?id=70930]k.p.c.[/link], który stanowi, że pełnomocnik obowiązany jest przy pierwszej czynności procesowej dołączyć do akt sprawy pełnomocnictwo z podpisem mocodawcy lub wierzytelny odpis pełnomocnictwa.
Dodatkowym uzasadnieniem tej praktyki był po pierwsze fakt, że do akt rejestrowych składany jest z reguły oryginał pełnomocnictwa, po drugie zaś zakres udzielanych pełnomocnictw, który zazwyczaj jest szeroki i obejmuje składanie wszelkich wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego w związku z funkcjonowaniem spółki. Szeroki zakres umocowania ma zresztą na celu właśnie uniknięcie konieczności uzyskiwania odrębnych pełnomocnictw do każdej czynności.