Ksero zastąpi oryginał w sądzie i w urzędzie

Adwokaci i radcowie sami uwierzytelnią dokumenty przedstawiane w prowadzonych przez nich sprawach cywilnych, administracyjnych i podatkowych

Publikacja: 24.10.2009 08:05

Ksero zastąpi oryginał w sądzie i w urzędzie

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

[b]Zamiast uciążliwego załączania oryginałów dokumentów bądź ich notarialnie poświadczonych odpisów[/b] (co dodatkowo kosztuje), będzie można złożyć w sądzie, ale też przed urzędem w sprawie administracyjnej (np. o pozwolenie na budowę) [b]kopię. Byle ją poświadczył kwalifikowany pełnomocnik: adwokat lub radca.[/b]

[b] Podobne uprawnienia dostaną doradcy podatkowi – w sprawach podatkowych, a rzecznicy patentowi – w sprawach własności przemysłowej.[/b]

23 października br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów, która liberalizuje te rygory w najważniejszych procedurach (poza karną).

Autorem projektu jest Senat.

– Chcemy ułatwić stronom prowadzenie spraw sądowych oraz podatkowych – zachwalał projekt, gdy wpływał do Sejmu, Leon Kieres, senator sprawozdawca i jego współautor.

[srodtytul]Adwokat poświadczy [/srodtytul]

W [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D6E2788F216A1CFD9BBA77A56CCDDD3A?id=70930]kodeksie postępowania cywilnego[/link] (w art. 129) dopisano, że zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć jego odpis, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo występującego w sprawie pełnomocnika będącego adwokatem, radcą – i to jest nowość.

Zawarte w odpisie poświadczenie „ma charakter dokumentu urzędowego”. Dopiero na wniosek strony albo z urzędu sąd może zażądać przedłożenia oryginału, „jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami sprawy”. Podobne regulacje zamieszczono w kodeksie postępowania administracyjnego oraz ordynacji podatkowej.

[srodtytul]Szczegółowe warunki[/srodtytul]

Nowe uprawnienia pełnomocników zamieszczono w ich ustawach korporacyjnych. W prawie o adwokaturze np. zapisano, że adwokat ma prawo do sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów. Wskazano też, co powinno zawierać poświadczenie: podpis adwokata, datę, miejsce sporządzenia, a na żądanie nawet godzinę dokonania czynności.

– Dzięki temu łatwiej będzie postawić adwokatowi czy radcy zarzuty dyscyplinarne, gdyby nadużył uprawnień do poświadczeń bądź nie dopełnił obowiązków – wskazuje mec. Jacek Siński z Kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak.

Dziś adwokaci i radcowie mogą jedynie uwierzytelniać własne pełnomocnictwa do prowadzenia danej sprawy udzielone im przez klienta, pracodawcę, ale samej podstawy umocowania, np. wypisu z KRS spółki, którą reprezentują – już nie. Tak samo nie poświadczą dokumentów składanych w trakcie sprawy (poza jednym uproszczonym postępowaniem – nakazowym).

To ograniczenie do posługiwania się kopiami, także poświadczanymi przed prawników, w ostatnich latach nieco łagodzono. Wciąż wielu sędziów stanowczo wymaga jednak oryginałów. Więcej nawet: w ogóle nie chce załączać kopii do akt sądowych, a jeśli już wpłyną, to traktują je, jakby ich nie w ogóle nie było.

Z kolei [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BC2463DB7108944E8E97E886F00391AE?id=133093]kodeks postępowania administracyjnego[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3E10AD64B47C44AA096D380837CBF1B3?id=176376]ordynacja podatkowa[/link] nie ustanawiają wprawdzie wprost obowiązku posługiwania się oryginałami, ale urzędnicy z tego proceduralnego luzu wyciągają niekorzystne dla obywateli wnioski i żądają oryginałów. Pieczątka adwokata na kopii niczego nie zmienia.

Zenon Durka, poseł sprawozdawca (PO), powiedział „Rz”, że senacki projekt znalazł pełne uznanie w Sejmie, a tylko notariusze chcieli zmniejszyć rangę adwokackich poświadczeń.

[ramka][b]Komentuje Józef Forystek, adwokat w kancelarii Forystek i Partnerzy[/b]

Nowe uprawnienia pełnomocników z pewnością ułatwią pracę adwokatom czy radcom. Jest wciąż wielu sędziów, którzy niepoświadczonych dokumentów właściwie nie chcą przyjmować do akt sprawy. Jeszcze większe znaczenie może to mieć w sprawach administracyjnych. Mimo że procedura administracyjna jest bardziej luźna niż cywilna, a może właśnie dlatego, urzędnicy patrzą nieufnie na wszelkie kserokopie i żądają oryginałów. Tymczasem sprawy administracyjne szybko zmieniają się w kilka postępowań, co wymaga wielu dokumentów. Gdy prawo poświadczania dokumentów będzie zapisane w k.p.a., powinno to skłonić urzędników to zmiany zachowań, zmniejszenia formalizmu.[/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=m.domagalski@rp.pl]m.domagalski@rp.pl[/mail]

[b]Zamiast uciążliwego załączania oryginałów dokumentów bądź ich notarialnie poświadczonych odpisów[/b] (co dodatkowo kosztuje), będzie można złożyć w sądzie, ale też przed urzędem w sprawie administracyjnej (np. o pozwolenie na budowę) [b]kopię. Byle ją poświadczył kwalifikowany pełnomocnik: adwokat lub radca.[/b]

[b] Podobne uprawnienia dostaną doradcy podatkowi – w sprawach podatkowych, a rzecznicy patentowi – w sprawach własności przemysłowej.[/b]

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku