Reklama
Rozwiń

Ksero zastąpi oryginał w sądzie i w urzędzie

Adwokaci i radcowie sami uwierzytelnią dokumenty przedstawiane w prowadzonych przez nich sprawach cywilnych, administracyjnych i podatkowych

Publikacja: 24.10.2009 08:05

Ksero zastąpi oryginał w sądzie i w urzędzie

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

[b]Zamiast uciążliwego załączania oryginałów dokumentów bądź ich notarialnie poświadczonych odpisów[/b] (co dodatkowo kosztuje), będzie można złożyć w sądzie, ale też przed urzędem w sprawie administracyjnej (np. o pozwolenie na budowę) [b]kopię. Byle ją poświadczył kwalifikowany pełnomocnik: adwokat lub radca.[/b]

[b] Podobne uprawnienia dostaną doradcy podatkowi – w sprawach podatkowych, a rzecznicy patentowi – w sprawach własności przemysłowej.[/b]

23 października br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów, która liberalizuje te rygory w najważniejszych procedurach (poza karną).

Autorem projektu jest Senat.

– Chcemy ułatwić stronom prowadzenie spraw sądowych oraz podatkowych – zachwalał projekt, gdy wpływał do Sejmu, Leon Kieres, senator sprawozdawca i jego współautor.

[srodtytul]Adwokat poświadczy [/srodtytul]

W [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D6E2788F216A1CFD9BBA77A56CCDDD3A?id=70930]kodeksie postępowania cywilnego[/link] (w art. 129) dopisano, że zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć jego odpis, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo występującego w sprawie pełnomocnika będącego adwokatem, radcą – i to jest nowość.

Zawarte w odpisie poświadczenie „ma charakter dokumentu urzędowego”. Dopiero na wniosek strony albo z urzędu sąd może zażądać przedłożenia oryginału, „jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami sprawy”. Podobne regulacje zamieszczono w kodeksie postępowania administracyjnego oraz ordynacji podatkowej.

[srodtytul]Szczegółowe warunki[/srodtytul]

Nowe uprawnienia pełnomocników zamieszczono w ich ustawach korporacyjnych. W prawie o adwokaturze np. zapisano, że adwokat ma prawo do sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów. Wskazano też, co powinno zawierać poświadczenie: podpis adwokata, datę, miejsce sporządzenia, a na żądanie nawet godzinę dokonania czynności.

– Dzięki temu łatwiej będzie postawić adwokatowi czy radcy zarzuty dyscyplinarne, gdyby nadużył uprawnień do poświadczeń bądź nie dopełnił obowiązków – wskazuje mec. Jacek Siński z Kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak.

Dziś adwokaci i radcowie mogą jedynie uwierzytelniać własne pełnomocnictwa do prowadzenia danej sprawy udzielone im przez klienta, pracodawcę, ale samej podstawy umocowania, np. wypisu z KRS spółki, którą reprezentują – już nie. Tak samo nie poświadczą dokumentów składanych w trakcie sprawy (poza jednym uproszczonym postępowaniem – nakazowym).

To ograniczenie do posługiwania się kopiami, także poświadczanymi przed prawników, w ostatnich latach nieco łagodzono. Wciąż wielu sędziów stanowczo wymaga jednak oryginałów. Więcej nawet: w ogóle nie chce załączać kopii do akt sądowych, a jeśli już wpłyną, to traktują je, jakby ich nie w ogóle nie było.

Z kolei [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BC2463DB7108944E8E97E886F00391AE?id=133093]kodeks postępowania administracyjnego[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3E10AD64B47C44AA096D380837CBF1B3?id=176376]ordynacja podatkowa[/link] nie ustanawiają wprawdzie wprost obowiązku posługiwania się oryginałami, ale urzędnicy z tego proceduralnego luzu wyciągają niekorzystne dla obywateli wnioski i żądają oryginałów. Pieczątka adwokata na kopii niczego nie zmienia.

Zenon Durka, poseł sprawozdawca (PO), powiedział „Rz”, że senacki projekt znalazł pełne uznanie w Sejmie, a tylko notariusze chcieli zmniejszyć rangę adwokackich poświadczeń.

[ramka][b]Komentuje Józef Forystek, adwokat w kancelarii Forystek i Partnerzy[/b]

Nowe uprawnienia pełnomocników z pewnością ułatwią pracę adwokatom czy radcom. Jest wciąż wielu sędziów, którzy niepoświadczonych dokumentów właściwie nie chcą przyjmować do akt sprawy. Jeszcze większe znaczenie może to mieć w sprawach administracyjnych. Mimo że procedura administracyjna jest bardziej luźna niż cywilna, a może właśnie dlatego, urzędnicy patrzą nieufnie na wszelkie kserokopie i żądają oryginałów. Tymczasem sprawy administracyjne szybko zmieniają się w kilka postępowań, co wymaga wielu dokumentów. Gdy prawo poświadczania dokumentów będzie zapisane w k.p.a., powinno to skłonić urzędników to zmiany zachowań, zmniejszenia formalizmu.[/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=m.domagalski@rp.pl]m.domagalski@rp.pl[/mail]

[b]Zamiast uciążliwego załączania oryginałów dokumentów bądź ich notarialnie poświadczonych odpisów[/b] (co dodatkowo kosztuje), będzie można złożyć w sądzie, ale też przed urzędem w sprawie administracyjnej (np. o pozwolenie na budowę) [b]kopię. Byle ją poświadczył kwalifikowany pełnomocnik: adwokat lub radca.[/b]

[b] Podobne uprawnienia dostaną doradcy podatkowi – w sprawach podatkowych, a rzecznicy patentowi – w sprawach własności przemysłowej.[/b]

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Praca, Emerytury i renty
Bogdan Święczkowski interweniuje u prezesa ZUS. „Problem dotyczy tysięcy osób"
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono