Dziś adwokaci i radcowie mogą jedynie uwierzytelniać własne pełnomocnictwa do prowadzenia danej sprawy udzielone im przez klienta, pracodawcę, ale samej podstawy umocowania, np. wypisu z KRS spółki, którą reprezentują – już nie. Tak samo nie poświadczą dokumentów składanych w trakcie sprawy (poza jednym uproszczonym postępowaniem – nakazowym).
To ograniczenie do posługiwania się kopiami, także poświadczanymi przed prawników, w ostatnich latach nieco łagodzono. Wciąż wielu sędziów stanowczo wymaga jednak oryginałów. Więcej nawet: w ogóle nie chce załączać kopii do akt sądowych, a jeśli już wpłyną, to traktują je, jakby ich nie w ogóle nie było.
Z kolei [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BC2463DB7108944E8E97E886F00391AE?id=133093]kodeks postępowania administracyjnego[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3E10AD64B47C44AA096D380837CBF1B3?id=176376]ordynacja podatkowa[/link] nie ustanawiają wprawdzie wprost obowiązku posługiwania się oryginałami, ale urzędnicy z tego proceduralnego luzu wyciągają niekorzystne dla obywateli wnioski i żądają oryginałów. Pieczątka adwokata na kopii niczego nie zmienia.
Zenon Durka, poseł sprawozdawca (PO), powiedział „Rz”, że senacki projekt znalazł pełne uznanie w Sejmie, a tylko notariusze chcieli zmniejszyć rangę adwokackich poświadczeń.
[ramka][b]Komentuje Józef Forystek, adwokat w kancelarii Forystek i Partnerzy[/b]
Nowe uprawnienia pełnomocników z pewnością ułatwią pracę adwokatom czy radcom. Jest wciąż wielu sędziów, którzy niepoświadczonych dokumentów właściwie nie chcą przyjmować do akt sprawy. Jeszcze większe znaczenie może to mieć w sprawach administracyjnych. Mimo że procedura administracyjna jest bardziej luźna niż cywilna, a może właśnie dlatego, urzędnicy patrzą nieufnie na wszelkie kserokopie i żądają oryginałów. Tymczasem sprawy administracyjne szybko zmieniają się w kilka postępowań, co wymaga wielu dokumentów. Gdy prawo poświadczania dokumentów będzie zapisane w k.p.a., powinno to skłonić urzędników to zmiany zachowań, zmniejszenia formalizmu.[/ramka]