Badanie to sąd przeprowadza na podstawie pozwu i załączonych do niego dokumentów oraz – jak się wydaje – odpowiedzi na pozew pozwanego. Zgodnie bowiem z art. 207 § 1 k.p.c. pozwany przed pierwszą rozprawą może wnieść odpowiedź na pozew. W postępowaniu grupowym pierwszą rozprawą jest ta, na której sąd rozstrzyga o dopuszczalności postępowania grupowego.
Dlatego już przed tą rozprawą pozwany powinien wnieść odpowiedź na doręczony mu wcześniej pozew. W odpowiedzi tej pozwany powinien podnieść zarzuty wskazujące na niedopuszczalność przeprowadzenia postępowania grupowego, takie jak np. niewłaściwy rodzaj spraw, których dotyczy pozew.
Sąd orzeka o dopuszczalności postępowania grupowego z urzędu. A zatem z urzędu zobowiązany jest wziąć pod uwagę okoliczności warunkujące dopuszczalność powództwa w postępowaniu grupowym. Niemniej, istotną rolę w badaniu przez sąd tej dopuszczalności odgrywać będzie odpowiedź na pozew, która poza tym, że powinna być złożona do sądu przez profesjonalnego pełnomocnika, powinna też wskazywać na ewentualną niedopuszczalność postępowania grupowego.
[srodtytul]Decyzja sądu[/srodtytul]
Po przeprowadzonym badaniu sąd na rozprawie orzeka albo o odrzuceniu pozwu, albo o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, w zależności od tego, czy stwierdzi, że droga postępowania grupowego nie jest lub jest dopuszczalna. Sąd wydaje w tej sprawie postanowienie, na które służy zażalenie zainteresowanej stronie.