Do końca 2010 r. wizerunkiem orła opatrywane były wszystkie pisma wychodzące z MS. Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje nowe zarządzenia ministra sprawiedliwości w tej sprawie. Godło RP umieszcza się jedynie w nagłówku dokumentu wysłanego, do którego podpisania właściwy jest członek kierownictwa ministerstwa (minister, sekretarz stanu, podsekretarze stanu) lub dyrektor generalny. Reszta korespondencji oznaczona jest jedynie nazwą: Ministerstwo Sprawiedliwości, i wskazaniem jednostki organizacyjnej.
Według podkarpackiego posła Piotra Babinetza tak być nie powinno. Wielu obywateli Podkarpacia korespondujących z Ministerstwem Sprawiedliwości krytycznie ocenia brak godła RP na pismach urzędowych. Poseł zapytał ministerstwo, czy zamierza wrócić do rozwiązań sprzed półtora roku.
Nie każde pismo urzędowe uzasadnia powoływanie się na majestat RP
Resort nie przewiduje zmiany przepisów. Podnosi, że uprawnienie do posługiwania się wizerunkiem orła dotyczy czynności podejmowanych przez ministra sprawiedliwości jako organu władzy państwowej (administracji rządowej) i może być rozciągnięte jedynie na osoby, które w dokonywaniu takich czynności zastępują ministra i są przez niego upoważnione. Nie wszystkie zaś pisma kierowane z MS do obywateli są aktami służącymi sprawowaniu władztwa państwowego. Takiego charakteru nie mają np. pisma informacyjne lub wyjaśniające. Przepisy ustawy o godle, barwach i hymnie RP oraz o pieczęciach państwowych (art. 1 ust. 2) nakazują otaczanie symboli RP czcią i szacunkiem. Nie każde pismo urzędowe kierowane do obywatela ma rangę, która uzasadnia powołanie się na majestat Rzeczpospolitej i umieszczenie na nim jednego z jej symboli.
MS przypomina, że jednym z powodów zmiany podejścia resortu do tej kwestii było to, że przed 1 stycznia 2011 r. docierały do niego opinie, że stosowanie godła RP na wszystkich pismach nie zapewnia należytego poszanowania symboli Rzeczypospolitej Polskiej.