Skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego może wnieść wyłącznie profesjonalny zastępca procesowy: radca prawny lub adwokat.
Ustawodawca nie przewidział jednak możliwości zawieszenia biegu terminu na jej wniesienie w sytuacji, gdy osoba występuje o przyznanie jej adwokata z urzędu. W ocenie sądów administracyjnych nie jest również możliwe przywrócenie terminu na wniesienie kasacji przez wyznaczonego z urzędu zastępcę procesowego.
Brak takich regulacji został zaskarżony przez osoby fizyczne do Trybunału Konstytucyjnego. Zostają bowiem pozbawieni przez to prawa do sądu.
W ocenie Sejmu TK powinien umorzyć postępowanie w obu sprawach. A to dlatego, że nierówne traktowanie skarżących reprezentowanych przez pełnomocników z urzędu wynika z braku przepisów, które umożliwiałyby zawieszenie biegu terminu do wniesienia kasacji aż do dnia ustanowienia pełnomocnika z urzędu, a nie z przepisów, które wyznaczają termin do wniesienia kasacji.
Prokurator generalny uznał natomiast, że brak możliwości zawieszenia biegu terminu do wniesienia kasacji, w przypadku, gdy dana osoba składa wniosek o ustanowienie adwokata z urzędu, jest niezgodny z konstytucją.