Od 2024 r. wszystkie sprawy w urzędzie będzie można załatwić przez internet. Aby zachęcić do korzystania z e-urzędu osoby, które zdecydują się na usługę publiczną w formie cyfrowej, będą zwolnione z opłaty skarbowej. Tak wynika z "Polskiego Ładu" PiS ogłoszonego przez rząd.
– Choć cyfryzacja nie obejmie wszystkich obywateli i prowadzi do wykluczenia części z nich, to jest nieunikniona. Z drugiej strony badania opinii publicznej pokazują, że coraz więcej osób, także starszych, korzysta z usług cyfrowych – zauważa Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy fundacji e-Państwo.
Czytaj też:
e-Urząd Skarbowy: złóż pisma i zeznania bez wychodzenia z domu
Rażące zaniedbania
Według zapowiedzi przez internet będzie można załatwić wszystko – od wyrobienia prawa jazdy przez konsultacje publiczne po składanie skargi. Forma papierowa, choć dostępna dla chętnych, będzie wyjątkiem, a nie regułą. Komunikacja z urzędami będzie uzupełniana o takie narzędzia jak system kolejkowania oraz tele- i wideowizyty w urzędach. Rząd zapowiada też „chatboty" i „voiceboty" instytucji publicznych, udzielające porad. Odsetek Polaków korzystających z internetu w kontaktach z administracją zwiększy się do 2023 r. na skutek promocji e-usług do 60 proc., a co drugi Polak będzie posiadał Profil Zaufany.