1. Każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego, swojego mieszkania i swojej korespondencji.
2. Niedopuszczalna jest ingerencja władzy publicznej w korzystanie z tego prawa, z wyjątkiem przypadków przewidzianych przez ustawę i koniecznych w demokratycznym społeczeństwie z uwagi na bezpieczeństwo państwowe, bezpieczeństwo publiczne lub dobrobyt gospodarczy kraju, ochronę porządku i zapobieganie przestępstwom, ochronę zdrowia i moralności lub ochronę praw i wolności innych osób.
Europejski trybunał w orzeczeniu z 17 października, że urzędy państw członkowskich wydające paszporty mogą żądać pobrania odcisku linii papilarnych od każdej osoby ubiegającej się o dokument (C?291/12).
Pobieranie odcisków palców ma na celu ochronę paszportów i innych dokumentów podróży przed ich bezprawnym użyciem – wyjaśnia Trybunał. Sama czynność pobierania i gromadzenie tej informacji w paszporcie naruszałoby prawa człowieka do poszanowania życia prywatnego i ochrony danych osobowych wyrażonej w art. 8 konwencji.
Jednak celowość pobierania odcisków polega na uniemożliwieniu nielegalnego wykorzystania paszportu, w tym wjazd na teren Unii Europejskiej osobom z fałszywymi dokumentami.
Zgodnie z przepisami unijnymi odciski palców są wyłącznie wykorzystywane do weryfikacji autentyczności dokumentów paszportowych oraz tożsamości posługujące się nim osoby. Ponadto TSUE podkreśla, że do pobierania odcisków wykorzystywane są tylko dwa palce. Palce te są zazwyczaj wystawione na widok innych osób, a zatem nie chodzi o czynność mającą charakter intymny – wyjaśnia Trybunał. Pobieranie odcisków palców, podobnie jak robienie zdjęcia twarzy zdaniem sędziów nie wiąże się ze szczególnym dyskomfortem fizycznym lub psychicznym.