NSA wyraził taki pogląd, rozpatrując sprawę schorowanej starszej kobiety, która skarżyła w Wojewódzkim Sadzie Administracyjnym we Wrocławiu decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze dotyczącą ustalenia warunków zabudowy.
WSA po otrzymaniu skargi stwierdził, że nie została ona opłacona wpisem sądowym w kwocie pięciuset złotych. Sąd specjalnym zarządzeniem wezwał kobietę do uzupełnienia braków formalnych. Skarżąca w odpowiedzi złożyła pismo zatytułowane "zażalenie", w którym wniosła o zwolnienie jej z wpłaty żądanej kwoty podnosząc, że ma 88 lat, jest byłą więźniarką obozu koncentracyjnego, a od trzydziestu lat jest wdową.
Dodała, że jest osobą bardzo schorowaną, poruszającą się o kulach i wymagającą całodobowej opieki. Stwierdziła, że leczenie i opieka jest bardzo dużym obciążeniem finansowym w jej budżecie i nie stać ja na dodatkowe koszty.
Wrocławski sąd nie miał nic przeciwko zwolnieniu kobiety z kosztów, ale zażądał wypełnienia i przesłania w terminie siedmiu dni formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej tzw. "PPF", pod rygorem pozostawienia go bez rozpoznania.
Była więźniarka oświadczyła, że z uwagi na swój podeszły wiek i zły stan zdrowia nie jest w stanie samodzielnie wypełnić oraz dostarczyć formularza wniosku, czy innych wymaganych dokumentów.