Wizyty opiekuńcze nie utrzymają fikcji meldunkowej

Sporadyczne tylko wizyty opiekuńcze nie uchronią przed wymeldowaniem z lokalu, po śmierci podopiecznej.

Publikacja: 03.04.2014 14:00

Wizyty opiekuńcze nie utrzymają fikcji meldunkowej

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Takiego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, po rozpatrzeniu sprawy wymeldowania z lokalu mieszkalnego matki z synem. O wymeldowaniu orzekł najpierw prezydent miasta Łodzi, a decyzję tą podtrzymał wojewoda.

Organ drugiej instancji, podzielając stanowisko prezydenta stwierdził, że w sprawie została spełniona przesłanka opuszczenia lokalu w rozumieniu ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. O pozostawianiu lokum poinformowała wnuczka, legitymująca się aktualnym tytułem prawnym do lokalu, która jest obecnie jedynym posiadaczem kluczy.

Wojewoda wyjaśnił, iż w toku postępowania ustalono, że lokatorka została zameldowana wraz z dziećmi w lokalu mieszkalnym w Łodzi, w związku ze sprawowaniem opieki nad starszą kobietą. Główna najemczyni lokalu, była jednocześnie babką konkubenta opiekunki.

Lokatorka zeznała przed organem, że po zameldowaniu przebywała w lokalu sporadycznie, a cztery lata temu przeniosła się wraz z dziećmi do mieszkania konkubenta, gdzie przebywa do dnia dzisiejszego. Wojewoda stwierdził, iż z akt sprawy nie wynika, aby opiekunka próbowała powrócić do lokalu - wprawdzie oświadczyła, iż po śmierci głównej najemczyni wystąpiła do administracji z wnioskiem o rozłożenie na raty zadłużenia mieszkania, to jednak nie starała się o przyznanie jej tego lokalu.

Dodał, iż mając na względzie fakt, że kobieta wraz z zameldowanym synem od czterech lat nie mieszka w miejscu pobytu stałego, a wcześniej przebywała tam sporadycznie oraz, że nie poczyniła praktycznie żadnych kroków w celu powrotu, to należało orzec o wymeldowaniu obojga lokatorów.

Zdaniem wojewody przepisy meldunkowe mają przede wszystkim charakter porządkowy, a ich głównym celem jest, by rejestracja w danym miejscu była zgodna ze stanem faktycznym.

Sprawa trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Kobieta w skardze wyjaśniła, że decyzja o wymeldowaniu jej z lokalu jest krzywdząca. Obecnie ona i jej dzieci nie mają się gdzie podziać i są skazani na bezdomność.

WSA taka argumentacja nie wzruszyła. Sąd orzekł, że zameldowanie jest tylko czynnością rejestracyjną, potwierdzającą fakt przebywania danej osoby pod określonym adresem, nie daje natomiast prawa do przebywania w tym lokalu. Dodał również, iż uprawnienie do przebywania w lokalu wynika z prawa do dysponowania tym lokalem: prawa własności i innych praw majątkowych. Natomiast osoba nie posiadająca takiego uprawnienia może przebywać w lokalu za wiedzą i zgodą osoby uprawnionej.

WSA wyjaśnił na koniec, iż przesłanka opuszczenia lokalu jest spełniona, wtedy gdy opuszczenie to ma charakter trwały i jest dobrowolne, tak jak w tym przypadku. Natomaist jeśli lokator zostanie usunięty z lokalu siła bądź uniemożliwiono mu dostęp do lokalu np. wobec wymiany zamków w drzwiach, to nie można uznać tego za opuszczenie dotychczasowego miejsca stałego pobytu (III SA/Łd 916/13).

Wyrok jest nieprawomocny. Przysługuje na niego skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem