W sprawie rozpoznawanej przez Naczelny Sąd Administracyjny zastrzeżenia wzbudziły orzeczenia – lekarskie i psychologiczne, przedłożone przez Jana D. (dane zmienione).
Jan D. starał się o pozwolenie na broń palną myśliwską. Do wniosku dołączył zaświadczenie, że jest członkiem Polskiego Związku Łowieckiego i ma uprawnienia do wykonywania polowania. Złożył także wymagane orzeczenia lekarskie i psychologiczne, że posiada zdolność do dysponowania bronią.
Komendant wojewódzki policji w Łodzi postanowił je zweryfikować i wniósł odwołania od obu tych orzeczeń. Jan D. miał bowiem poprzednio pozwolenie na broń myśliwską, ale zostało mu cofnięte. Cząstkowe badania przeprowadzone w Centrum Profilaktyczno-Leczniczym w Łodzi na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się lub posiadających zezwolenie na broń, których nie ukończono ze względu na niestawiennictwo Jana D., sugerowały, że ewentualne orzeczenie byłoby dla niego niekorzystne.
W razie takiego odwołania (może je złożyć również sam zainteresowany) muszą się odbyć ponowne badania. Wykonuje je psycholog wyznaczony przez wojewodę, a orzeczenie lekarskie wydaje Instytut Medycyny Pracy. Jan D. nie zgłosił się jednak na badania.
KWP w Łodzi odmówił więc wydania pozwolenia na broń. Stwierdził, że nie zgłaszając się na badania, Jan D. uniemożliwił potwierdzenie lub wykluczenie wątpliwości co do jego zdolności psychofizycznej do dysponowania bronią oraz co do rzetelności orzeczeń o stanie zdrowia. Ustawa o broni i amunicji mówi, że właściwy organ policji odmawia wydania pozwolenia na broń osobie, która nie przedstawiła orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.