Dzieci będą mogły obserwować procesy sądowe w charakterze publiczności

Małoletni będą mogli - za zgodą sądu - zasiadać wśród publiczności podczas jawnych posiedzeń sądowych w sprawach cywilnych i administracyjnych. Projekt w tej sprawie trafił pod obrady Senatu.

Aktualizacja: 12.01.2017 10:46 Publikacja: 12.01.2017 10:20

Dzieci będą mogły obserwować procesy sądowe w charakterze publiczności

Foto: 123RF

Projekt realizuje postulat petycji wniesionej do Senatu w marca 2016 r. Autor petycji zwrócił uwagę, że w obecnym stanie prawnym dopuszcza się – za zezwoleniem przewodniczącego – obecność osób małoletnich na sali rozpraw jedynie w procedurze karnej. Tymczasem w sądach rozstrzyga się wiele ważnych spraw dla społeczności i obserwowanie przebiegu jawnych posiedzeń miałoby walory edukacyjne oraz przygotowałoby  małoletnich do czynnego udziału w życiu publicznym.

Projekt Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (druk senacki nr 287) przewiduje zmiany w ustawie - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawie – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zakłada możliwość uczestniczenia w rozprawie małoletnich, nie określając dolnej granicy wiekowej. Zdaniem projektodawcy takie rozwiązanie zapewnia swobodę decyzji przewodniczącemu składu orzekającego, który będzie indywidualnie podejmował decyzję biorąc pod uwagę m.in, niezakłócony przebieg posiedzenia, czy ewentualną demoralizację małoletniego przez treści prezentowane w trakcie posiedzenia. Przepis ma też umożliwić wstęp na salę rozpraw rodzicom z dziećmi, dla których nie ma innej opieki, gdy np. rodzic  bierze udział w rozprawie w charakterze strony lub świadka.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo