Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 07.03.2017 09:18 Publikacja: 07.03.2017 09:18
Dr Dobrzyńska-Dąbska łączy wiedzę ekspercką w dziedzinie pomocy publicznej z praktycznym stosowaniem prawa zamówień publicznych. Uczestniczy w przygotowaniu dokumentacji przetargowej po stronie zamawiających jak i wykonawców, prowadzi postępowania odwoławcze od czynności zamawiających przed Krajową Izbą Odwoławczą. Dr Dobrzyńska-Dąbska analizuje kwestie związane z występowaniem pomocy publicznej w transakcjach fuzji i przejęć, projektach nabywania środków trwałych i inwestycji budowlanych z dotacji unijnych, sprawach dotyczących gwarancji i poręczeń udzielanych ze środków publicznych, oraz pomocy regionalnej i de minimis. Prowadzi projekty odnoszące się do usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym, w tym projekty transgraniczne. Reprezentuje przedsiębiorców w sporach dotyczących wypłaty dotacji unijnych lub odmowy wypłaty, a także w sprawach związanych z tzw. wyłudzeniem dotacji. Przygotowuje analizy studiów wykonalności projektów finansowanych z dotacji unijnych pod kątem ich zgodności z regulacjami dotyczącymi funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności oraz instrumentów finansowych (JEREMIE, JASPERS, JESSICA) i regulacjami pomocy publicznej. Doradza przedsiębiorstwom z sektora energetycznego, transportu, spółkom produkcyjnym, jednostkom samorządu terytorialnego, spółkom komunalnym oraz podmiotom z sektora finansów publicznych przy realizacji znaczących inwestycji oraz zakupu środków trwałych w tym w dziedzinie nowych technologii. Reprezentuje również przedsiębiorstwa przesyłowe w sprawach dotyczących posadowienia urządzeń przesyłowych na nieruchomościach.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Wszyscy muszą reagować na zmiany w otoczeniu, a jeśli potrafią, to powinni je wyprzedzać. Inaczej znikną z rynku. Ta zasada dotyczy wszystkich: i firm i samorządów prawniczych - mówi Maciej Bobrowicz, radca prawny, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych przez trzy kadencje.
Nowa technologia jest w stanie wykonywać wiele rutynowych zadań, ale nie zmniejszy zapotrzebowania na wykwalifikowanych prawników. Ich rola będzie jednak ewoluować w kierunku analitycznych, strategicznych oraz zarządczych funkcji.
O dekadzie wspólnej drogi, recepcie na sukces i planach rozwoju opowiadają adwokatki Paulina Kieszkowska i Ewa Rutkowska oraz radca prawny Marcin Kolasiński, wspólnicy kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński.
Skala działalności, ale też pewien nieuchwytny duch kancelarii sprawiają, że najbardziej utalentowane osoby mogą rozwijać w CMS swoje kompetencje – mówi Andrzej Pośniak, partner zarządzający w kancelarii CMS.
Prawnicy, którzy publikują specjalistyczne teksty na stronie kancelarii, mogą skorzystać z preferencyjnych 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.
Kancelaria HRLS Zwolińska & Zwoliński powiększyła zespół specjalizujący się w prawie pracy, zatrudniając prawniczkę Aleksandrę Woźniak. Aleksandra specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorców w szerokim zakresie prawa pracy, obejmującym m.in. spory pracownicze, procesy rekrutacyjne, monitoring wizyjny, a także kwestie dotyczące benefitów i wynagrodzeń. Posiada także szerokie kompetencje w zakresie przygotowywania kluczowych dokumentów związanych z zarządzaniem zespołami oraz analizy przepisów prawa pracy w różnych jurysdykcjach.
Kwestia kancelarii odszkodowawczych wymaga uporządkowania. Ministerstwo Sprawiedliwości poszuka rozwiązań.
Rynek usług prawniczych w Polsce jest stabilny, a czołówka największych kancelarii trzyma się mocno.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas