Spółka adwokacko-radcowska Bielański i Wspólnicy wygrała przed WSA w Krakowie spór o VAT z administracją skarbową (sygnatura akt: I SA/Kr 2014/11).
Sąd uchylił wydaną dla tej spółki interpretację podatkową Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPP2/443-609/11/ICz).
Fiskus twierdził, że świadczący pomoc z urzędu adwokat lub radca jest osobą samodzielnie wykonującą działalność gospodarczą, gdyż wykonuje takie zadanie osobiście. Dzieje się tak niezależnie od tego, że ów prawnik jest wspólnikiem spółki partnerskiej i działa zawsze pod jej szyldem. Dlatego powinien być on z tytułu takiej działalności podatnikiem podatku od towarów i usług, wystawiać faktury VAT i składać deklaracje VAT-7.
Taką właśnie partnerską spółką jest kancelaria adwokacko-radcowska Bielański i Wspólnicy, która uzyskała tę niekorzystną interpretację. Zaskarżyła ją do WSA, zwracając uwagę m.in. na to, że umowa spółki w ogóle nie pozwala wspólnikom na prowadzenie działalności poza kancelarią.
Sąd przyznał rację spółce. Stwierdził, że nie można uzależniać skutków podatkowych dla wspólników od tego, czy pomoc prawna jest świadczona z urzędu czy na zasadach czysto komercyjnych. Wspólnik nie może być zatem traktowany jako samodzielny przedsiębiorca, a zatem – podatnik VAT.