Pełnomocnik z urzędu nie jest płatnikiem VAT

Wspólnik prawniczej spółki partnerskiej świadczący pomoc prawną z urzędu nie podlega VAT

Publikacja: 02.03.2012 07:15

Pełnomocnik z urzędu nie jest płatnikiem VAT

Foto: www.sxc.hu

Spółka adwokacko-radcowska Bielański i Wspólnicy wygrała przed WSA w Krakowie spór o VAT z administracją skarbową (sygnatura akt: I SA/Kr 2014/11).

Sąd uchylił wydaną dla tej spółki interpretację podatkową Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPP2/443-609/11/ICz).

Fiskus twierdził, że świadczący pomoc z urzędu adwokat lub radca jest osobą samodzielnie wykonującą działalność gospodarczą, gdyż wykonuje takie zadanie osobiście. Dzieje się tak niezależnie od tego, że ów prawnik jest wspólnikiem spółki partnerskiej i działa zawsze pod jej szyldem. Dlatego powinien być on z tytułu takiej działalności podatnikiem podatku od towarów i usług, wystawiać faktury VAT i składać deklaracje VAT-7.

Taką właśnie partnerską spółką jest kancelaria adwokacko-radcowska Bielański i Wspólnicy, która uzyskała tę niekorzystną interpretację. Zaskarżyła ją do WSA, zwracając uwagę m.in. na to, że umowa spółki w ogóle nie pozwala wspólnikom na prowadzenie działalności poza kancelarią.

Sąd przyznał rację spółce. Stwierdził, że nie można uzależniać skutków podatkowych dla wspólników od tego, czy pomoc prawna jest świadczona z urzędu czy na zasadach czysto komercyjnych. Wspólnik nie może być zatem traktowany jako samodzielny przedsiębiorca, a zatem – podatnik VAT.

To kolejny wyrok podważający pogląd organów skarbowych o odrębności działania prawnika z urzędu dla celów VAT. Wcześniej orzekł o tym Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku ze stycznia 2011 r. (sygn. I FSK 1312/10).

– Pomoc z urzędu w takich przypadkach świadczy się z wykorzystaniem majątku i zasobów spółki, a zatem nie da się powiedzieć, że jest to działalność indywidualna – zauważa Piotr Karwat, radca prawny w kancelarii Chadbourne & Parke Radzikowski Szubielska i Wspólnicy.

Dodaje, że wyznaczenie konkretnego prawnika do pomocy prawnej z urzędu przez samorząd zawodowy nie oznacza, iż zadania tego nie może wykonać spółka, w której taki prawnik uczestniczy.

– Poza tym spółka partnerska jest jedną z wielu równorzędnych form wykonywania zawodu radcy prawnego czy adwokata i nie ma uzasadnienia, by wybór takiej, a nie innej formy był „nieważny" w odniesieniu do części aktywności zawodowej, jaką jest pomoc prawna z urzędu – mówi Piotr Karwat.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem