Proponuje to poselski projekt zmian w kodeksie postępowania administracyjnego, którym dziś ma się zająć Sejm.
Gwarancje załatwiania spraw w terminach określonych w k.p.a. okazały się niedostateczne. Kara za bezczynność nakładana jest dopiero po wyczerpaniu długotrwałej procedury oraz środków administracyjnych i sądowych.
Autorzy projektu proponują więc m.in., żeby kary za przewlekłe rozpatrywanie spraw mogły być nakładane na wcześniejszych etapach. Organy administracji byłyby zobowiązane sporządzać rejestr prowadzonych spraw. Rejestry musiałyby być regularnie przedstawiane organom wyższego stopnia. W razie stwierdzenia, iż mimo upływu terminu wciąż nie zapadło rozstrzygnięcie, mogłyby one wymierzyć karę 500 zł za każdy dzień zwłoki. Dotyczyłoby to jednak wyłącznie postępowań prowadzonych w pierwszej instancji.
Jednocześnie miałyby być wprowadzone dodatkowe mechanizmy służące zabezpieczeniu przed karą, gdy za bezczynność nie są odpowiedzialne urzędy. Przed wymierzeniem kary organ wyższego stopnia musiałby wezwać organ podległy do złożenia wyjaśnień, jakie są przyczyny opóźnienia. Do terminów, w których powinna być załatwiona sprawa, nie byłyby wliczane okresy zawieszenia postępowania, opóźnień z winy stron albo z przyczyn niezależnych od organu.
etap legislacyjny: pierwsze czytanie