Ministerstwo krytykuje PPK. Dobrowolność budzi wątpliwości

Większy nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad PPK postuluje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w uwagach zgłoszonych w toku uzgodnień międzyresortowych. To jedna z licznych uwag w dwudziestostronicowym piśmie resortu, który od początku uczestniczył w pracach nad projektem ustawy o PPK.

Aktualizacja: 03.04.2018 18:05 Publikacja: 03.04.2018 17:54

Ministerstwo krytykuje PPK. Dobrowolność budzi wątpliwości

Foto: Adobe Stock

„PPK powinny być system dobrowolnego oszczędzania" – podnosi ministerstwo. Deklarowana w projekcie dobrowolność budzi wątpliwości resortu ze względu na obligatoryjność tworzenia PPK przez pracodawców, automatyzm zapisu pracowników, brak możliwości decydowania o sposobie wypłaty przez uczestnika i skomplikowany system opodatkowania oraz dopłat.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwraca też uwagę na to, że składka na PPK ma być odprowadzana od całości dochodów, bez jakichkolwiek ograniczeń, a osoby zarabiające ponad 3o-krotnośc wynagrodzenia otrzymają wyższe emerytury z systemu obowiązkowego i są w stanie samodzielnie zadbać o zabezpieczenie swoich dochodów po zakończeniu aktywności zawodowej, zatem należałoby rozważyć wprowadzenie górnego limitu składek.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Ubezpieczenia
Hulajnogi na prąd wciąż bez obowiązkowego OC
Ubezpieczenia
Andrzej Klesyk: Holding PZU leży w interesie państwa
Ubezpieczenia
PZU idzie do prokuratury w sprawie odszkodowania dla fundacji ojca Rydzyka
Ubezpieczenia
Idą wielkie porządki w PZU. Holding zamiast Grupy. Ważą się losy banków
Ubezpieczenia
Dobre wyniki Grupy PZU w 2024 r. Nowa strategia bez zmian. Ważą się losy banków
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem