Fundacja „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” złożyła zawiadomienie o naruszeniu przez PZU wytycznych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) dla przedsiębiorstw międzynarodowych.
Zawiadomienie przez Fundację RT-ON zostało złożone prawie rok temu. Teraz Krajowy Punkt Kontaktowy OECD ds. odpowiedzialnego biznesu upublicznił ocenę końcową w tej sprawie. Fundacja podaje, że jej uwagi uznano za uzasadnione.
Przed interwencją fundacji PZU nie informowało w swoich sprawozdaniach niefinansowych o wpływie, jakie działalność ubezpieczanych i finansowanych przez podmioty z grupy kapitałowej PZU klientów ma na klimat i środowisko. Innymi słowy – akcjonariusz ani zainteresowany usługami PZU inwestor nie miał okazji dowiedzieć się, że ta grupa finansowa ubezpiecza ponad 85 procent wydobycia węgla kamiennnego i dwie trzecie brunatnego w Polsce oraz 60 procent polskich emisji dwutlenku węgla, w tym największego emitenta CO2 w Europie, elektrownię Bełchatów – twierdzi RT-ON.
„Nieuwzględnianie w sprawozdaniach przedsiębiorstwa informacji o skali jego inwestycji w sektor wysokoemisyjny oraz udziału w rynku ubezpieczeń korporacyjnych sektora wysokoemisyjnego, sprawiło również, że większość konsumentów nie uzyskało pełnego obrazu charakteru i zakresu działań przedsiębiorstwa, w tym informacji o skutkach działalności prowadzonych przez inne przedsiębiorstwa, powiązane z nim na skutek decyzji inwestycyjnych lub ubezpieczeniowych” – pisała fundacja w zawiadomieniu.
RT-ON wziął na celownik banki i ubezpieczycieli finansujących i ubezpieczających kopalnie węgla i energetykę opartą na tym surowcu. W kwietniu pisaliśmy, że spółki te dostają od fundacji podczas walnych zgromadzeń pytania o ich politykę klimatyczną. Banki powoli odchodzą od udzielania nowego finansowania kopalni i energetyki węglowej, zrobili to m.in. ING Bank Śląski i mBank, zapowiedział to także Santander Bank Polska, ale i państwowy PKO BP.