Nasi rodacy utożsamiają słowo emerytura ze złym stanem zdrowia (45 proc.), ubóstwem (36 proc.) i brakiem bezpieczeństwa (35 proc.), równocześnie 45 proc. uważa, że emerytura oznacza czas wolny. Aegon po raz drugi przygotował analizę gotowości emerytalnej w krajach, w których jest obecny. W raporcie przebadano 12 tys. osób z dwunastu krajów: Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Węgier, Japonii, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA. Mimo że większość z tych krajów zaliczana jest do państw zamożnych, widoczny jest niepokój o przyszłość. Tylko 12 proc. respondentów uważa, że będą mieli wystarczająco dużo pieniędzy na emeryturze.
Polska plasuje się na dole Indeksu Przygotowania Emerytalnego Aegon (ARRI) i wynik ten jest gorszy niż w roku 2012 (spadek dotyczy zresztą wszystkich badanych krajów). Wyniósł on 4,63 wobec 4,96 przed rokiem w 10-punktowej skali. Słabiej od nas wypada tylko Hiszpania i Japonia. Indeks opiera się na odpowiedziach na kilka pytań. Trzy z nich dotyczą postaw (np. czy zatrudnieni są świadomi konieczności planowania emerytury), a trzy faktycznych zachowań (m.in. czy pracujący gromadzą oszczędności).
Raport pokazuje, że Polacy najbardziej sceptycznie oceniają prawdopodobieństwo utrzymania dotychczasowego stylu życia na emeryturze. Na pytanie „Czy jesteś przekonany, że po przejściu na emeryturę będziesz w stanie utrzymać satysfakcjonujący poziom życia?" 85 proc. ankietowanych Polaków odpowiedziało „zupełnie nie jestem przekonany" lub „nie jestem przekonany". Nasz pesymizm podzielają jedynie Węgrzy.
– Polacy nie mają złudzeń, że przejście na emeryturę oznaczać będzie zmianę dotychczasowego poziomu życia na gorszy. Absolutną pewność, że życie emeryta nie będzie różniło się finansowo od życia na etacie ma tylko 1 proc. ankietowanych. Tym bardziej dziwi fakt, że tylko co dwunasty Polak ma spisany plan oszczędzania dodatkowych środków finansowych do wykorzystania po zakończeniu pracy zawodowej – mówi Marcin Hadyś, członek zarządu Aegon PTE.
Zaledwie 6 proc. ankietowanych twierdzi, że ma spisany plan oszczędności emerytalnych. 30 proc. posiada plan – ale nie na piśmie. 61 proc. Polaków w ogóle nie ma planu, jak będzie wyglądać ich finansowa przyszłość po zakończeniu pracy zawodowej. Jedynie ¼ zatrudnionych Polaków deklaruje oszczędzanie na emeryturę.