Munich Re też potwierdza: to był zły rok dla ubezpieczycieli

Naturalne kataklizmy (gwałtowne burze w USA, trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii) spowodowały w 2023 r. na świecie szkody na sumę 95 mld dolarów — ocenia największy na świecie reasekurator, Munich Re. Było to mniej niż rok wcześniej, ale nadal więcej od średniej długoterminowej.

Publikacja: 10.01.2024 21:58

Powódź w Hampton, New Hampshire w USA

Powódź w Hampton, New Hampshire w USA

Foto: AFP

Wielkość strat mienia ubezpieczonego była mniejsza niż 125 mld dolarów poniesionych w 2022 r., niższa też od ponad 100 mld dolarów, szacowanych dla ubiegłego roku przez drugie na świecie towarzystwo Swiss Re. Suma podana przez firmę z Monachium jest jednak większa od 90 mld dolarów, 10-letniej średniej i znacznie większa od 37 mld, średniej z ostatnich 37 lat — odnotował Reuter.

Łączne straty wywołane przez naturalne kataklizmy, także nie objęte ubezpieczeniami, doszły do 250 mld dolarów. To wielkość podobna do zanotowanej w 2022 r. i do średniej z ostatnich 5 lat, ale wyższa od średniej 10-letniej i 30-letniej. Na Amerykę Płn. przypadła znaczna część tych strat, choć sezon huraganów był dość łagodny.

Czytaj więcej

Ekstemalne mrozy, deszcz, burze i powodzie. Co się dzieje z pogodą w Europie?

Munich Re też uznało, że najbardziej niszczycielskie były trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii, które spowodowały śmierć 58 tys. ludzi, szkody na sumę 50 mld dolarów i straty ubezpieczonego mienia o wartości 5,5 mld.

Charakterystyczne dla minionego roku były jednak nie pojedyncze duże kataklizmy, ale liczne gwałtowne burze w różnych regionach USA i Europy, które nasiliły się w wyniku zmian klimatu. — Te zjawiska powodujące szkody, wcześniej uważane za drugorzędne i za mniej znaczące ryzyka uboczne stały się głównymi czynnikami powstawania strat — powiedział Ernst Rauch, główny naukowiec ds. klimatu w Munich Re. Inni naukowcy uważają, że ocieplanie się klimatu będzie powodować coraz większe straty w nadchodzących latach.

Towarzystwa ubezpieczeniowe podnosiły w niektórych przypadkach ceny polis w związku z rosnącym ryzykiem, w niektórych regionach przestały sprzedawać polisy.

Ubezpieczenia
OFE dały zarobić lepiej niż lokaty bankowe i subkonta ZUS
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ubezpieczenia
Po wyborze nowego zarządu kapitalizacja PZU w górę o blisko miliard złotych
Ubezpieczenia
Rekord sprzedaży polis majątkowych i życiowych Warty
Ubezpieczenia
Artur Olech prezesem PZU. Potrzebna jest zgoda KNF
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ubezpieczenia
Klimat i inflacja stoją za wyższymi cenami polisy