OC posiadaczy pojazdów mechanicznych to najpopularniejsze ubezpieczenie w naszym kraju. Z najświeższego raportu na jego temat, przygotowanego przez multiagencję ubezpieczeniową Punkta, wynika, że ceny na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych są jeszcze stabilnie niskie. Już niedługo może się to jednak drastycznie zmienić. Zdaniem ekspertów Punkty rosnąca inflacja, coraz droższe części zamienne, zerwane łańcuchy dostaw, wreszcie wgląd ubezpieczycieli w historię wykroczeń kierowców przekładają się na spodziewany wzrost cen polis OC.
Raport pokazuje, że na razie, w trzecim kwartale 2022 r., ceny polis OC jeszcze spadały. – Mimo deklarowanych pod koniec ubiegłego roku odważnych zmian taryfowych, towarzystwa ubezpieczeniowe odsuwają „konieczne” podwyżki na rzecz utrzymania udziałów w rynku. Wojna cenowa trwa zatem nadal – ocenia Michał Daniluk, prezes zarządu multiagencji Punkta.
Czytaj więcej
Średnia cena OC w III kwartale 2022 spadła poniżej 500 zł. Odnotowała tym samym spadek prawie o 2...
Spadki jednak hamują. Koszt rocznej składki OC w lipcu, sierpniu i wrześniu był ledwie o 5 złotych niższy w stosunku do średniej z drugiego kwartału 2022 r. Co więcej, w ostatnich trzech miesiącach koszt obowiązkowego ubezpieczenia wzrósł aż w 64 polskich miastach. Zaczynają drożeć składki w miastach wojewódzkich – już w 10 z 16 z nich było drożej niż w poprzednim kwartale. Za obowiązkowe OC niezmiennie najwięcej płacą mieszkańcy Pomorza. Najmocniej ich ceny wzrosły jednak w Gorzowie Wielkopolskim – o 7,3 proc.
Ale to jeszcze nic. Znacznie silniej podwyżki odczuwali przedsiębiorcy. Z danych Punkty wynika, że przeciętna składka za ubezpieczenie komunikacyjne OC osób, które prowadzą działalność gospodarczą, wzrosła w stosunku do drugiego kwartału 2022 r. aż o 50 proc.