Salmonella w lodach, toksyczna farba do pomieszczeń powodująca zachorowania, fragmenty taśmy w parówkach dla niemowląt, kaleczące kapsle na butelkach z napojami – takie problemy z produktami mogą się zdarzyć w każdej firmie. Z odpowiedzialnością za coś takiego nie ma żartów.
Przedsiębiorca, który wypuścił do obrotu produkt niebezpieczny, musi naprawić szkody. I to niezależnie od tego, czy ponosi winę za zaniedbania, czy też nie. Odpowiedzialność na firmę nie spada tylko wtedy, gdy szkoda nastąpiła z wyłącznej winy poszkodowanego, osoby trzeciej albo z powodu siły wyższej.
Koszty naprawienia szkody mogą być bardzo wysokie. Drobny przedsiębiorca sprzedający lody, w których znajdzie się salmonella, może wręcz zbankrutować. Przed tego typu odpowiedzialnością chroni ubezpieczenie OC za produkt niebezpieczny.
Definicja kodeksowa
Celem tego ubezpieczenia jest ochrona przedsiębiorcy przed konsekwencjami finansowymi wynikającymi z odpowiedzialności za szkodę spowodowaną produktem niebezpiecznie wadliwym. Definicja takiego produktu różni się od potocznego rozumienia. Według kodeksu cywilnego jest to rzecz ruchoma (może być połączona z inną rzeczą), a także zwierzęta i energia. Zgodnie z tą definicją mogą to być więc posiłek sprzedawany w restauracji czy rybki w sklepie zoologicznym.
Wadliwość produktu może mieć różny charakter. Produkt wadliwy nie zawsze musi być niebezpieczny, zwykle jednak produkt niebezpieczny jest wadliwy.