Personalizacja składki ubezpieczeniowej

Zapewnianie prywatności w spersonalizowanych ubezpieczeniach to główny cel projektu badawczego rozpoczętego przez GIODO i Instytut Matematyczny PAN.

Aktualizacja: 30.08.2017 19:46 Publikacja: 30.08.2017 17:15

Personalizacja składki ubezpieczeniowej

Foto: Fotolia.com

Nowe podejście do ubezpieczeń

Zauważalnym na świecie nowym trendem w ubezpieczeniach komunikacyjnych jest personalizacja, czyli uzależnienie płatności za tę usługę od stylu jazdy i częstotliwości korzystania z wykupionej polisy. To na te potrzeby znajdujące się w samochodzie ubezpieczonego urządzenia zbierają dane dotyczące np. stylu jazdy (rozwijanej prędkości czy częstotliwości gwałtownych przyspieszeń i hamowań), działania pojazdu czy geolokalizacji.

Pozwalają one ustalić m.in. to, czy kierowca przestrzega reguł ruchu drogowego, jak często bierze udział w kolizjach lub niebezpiecznych sytuacjach, po jakich drogach się porusza, w jakich godzinach najczęściej prowadzi itp.

Na ich podstawie obliczana jest indywidualna składka ubezpieczeniowa.

Zagrożenie dla prywatności

Wyzwaniem w branży ubezpieczeniowej jest więc takie przetwarzanie informacji, aby umożliwić indywidualizację oferty, nie naruszając przy tym prywatności. Już samo zbieranie ogromnych ilości danych jest zagadnieniem niebanalnym z punktu widzenia ochrony danych osobowych - pozyskiwane powinny być bowiem tylko takie dane, które są niezbędne do realizacji wskazanego celu. Kolejna kwestia to odpowiednie ich zabezpieczenie.

Privacy by design

Projekt ma w założeniu być swego rodzaju analizą w fazie projektowania. Zamierzeniem realizujących go instytucji jest przygotowanie rekomendacji w zakresie rozwiązań, które należy przyjąć, aby zagadnienie prywatności włączone było w cały proces opracowywania systemu spersonalizowanych ubezpieczeń.

Wyniki badania, które będą podstawą dla stworzenia wytycznych dla całej branży ubezpieczeniowej w Polsce, poznamy wiosną 2018 r.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo