Niemiecki Fraport sprzedał udziały w rosyjskim lotnisku. Bo nie miał wyjścia

Zmieniła się struktura właścicielska lotniska Pułkowo w Petersburgu. Po ponad 14 latach niemiecki Fraport sprzedał swój 25-procentowy pakiet akcji. Miał koncesję na zarządzanie na 30 lat.

Publikacja: 08.12.2024 11:42

Niemiecki Fraport sprzedał udziały w rosyjskim lotnisku. Bo nie miał wyjścia

Foto: AdobeStock

Kwota transakcji nie została podana, Fraport tylko zasugerował, że jest to „dwucyfrowa kwota w euro”. A nabywca, Orbit Aviation LLC, pochodzi z „jednego z państw z Bliskiego Wschodu”.

Pieniądze, jakie Niemcy uzyskają z tej sprzedaży, pozwolą na zmniejszenie zadłużenia, a w dalszej przyszłości na zaangażowanie się w projekty w innych krajach, zwłaszcza w Grecji (ma tam 14 lotnisk), Brazylii i Indiach. I oczywiście we Frankfurcie nad Menem, gdzie rozbudowywany jest terminal cargo.

Cytowany w komunikacie informującym o sprzedaży prezes Fraportu, Stefan Schulte, nie ukrywał, że ta transakcja pozwoli Fraportowi całkowicie wyjść z Rosji i — ostatecznie — mimo długiego czasu, jaki zajęła, jest w najlepszym interesie akcjonariuszy.

Cytowany w komunikacie informującym o sprzedaży prezes Fraportu, Stefan Schulte nie ukrywał, że transakcja pozwoli Fraportowi całkowicie wyjść z Rosji i — ostatecznie — mimo długiego czasu, jaki zajęła jest w najlepszym interesie akcjonariuszy.

Właścicielem lotniska w dawnym Leningradzie jest rosyjski holding VVSS Holding LLC.

Czytaj więcej

W efekcie sankcji Rosjanom brakuje samolotów. Proszą o pomoc przyjaciół

Niemcy mieli dla Pułkowa wielkie plany

To piąte co do wielkości lotnisko w Rosji, po trzech moskiewskich Domodiedowie, Szeremietiewie i Wnukowie oraz Tołmaczewie w Nowosybirsku.

Niemcy rozpoczęli tam w 2012 roku program inwestycyjny wart 1,19 mld euro, reklamowany jako pierwszy w Rosji, gdzie pieniądze prywatne i publiczne finansowały infrastrukturę.

Był to dla nich kolejny i kluczowy krok w umiędzynarodowieniu biznesu z ukierunkowaniem na kraje rozwijające się, do których wówczas była zaliczana Rosja. I wszystko szło po ich myśli, aż do lutego 2022 roku, czyli rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Już 7 marca Fraport poinformował o wstrzymaniu wszelkich inwestycji, a w połowie 2022 roku udziały w Pułkowie odpisał na straty i zaczął szukać chętnego do ich odkupienia. A tych nie było.

Prezes Fraportu, Stefan Schulte, mówił wtedy: — Naszym celem jest znaleźć takie rozwiązanie, które byłoby do zaakceptowania przez wszystkich. Nie mamy tam dzisiaj ani jednej osoby z naszego personelu. Nie przekazujemy więc naszego know-how, czyli nie łamiemy sankcji.

 I nie ukrywał, że powodem wyjścia z Rosji była inwazja tego kraju na Ukrainę. — Nie ma żadnego wytłumaczenia na napaść na Ukrainę przez siły rosyjskie. Potępiamy tę wojnę, która jest zbrojnym atakiem na niepodległy kraj i jego obywateli. To oczywiste złamanie prawa międzynarodowego oraz spowodowanie nieopisanego cierpienia mieszkańców Ukrainy.

Nie było szans na przeczekanie

Wiele zachodnich firm zdecydowało się przeczekać w Rosji, licząc, że wojna „jakoś” się skończy i będzie można wrócić do biznesu. Fraport nie miał szans, a także nie miał specjalnie innego wyjścia, jak pozbyć się niewygodnej politycznie inwestycji poważnie godzącej w jego wizerunek.

Fraport należał do konsorcjum Northern Capital Gateway, które było własnością cypryjskiej Thalita Trading. W grudniu 2023 roku Władimir Putin odebrał Thalita Trading prawo do zarządzania Pułkowem i przekazał je rosyjskiemu holdingowi VVSS Holding LLC, pozbawiając prawa głosu nie tylko Fraport, ale i firmy z Kataru oraz innego inwestora z Bliskiego Wschodu.

Czytaj więcej

Putin wyrzuca Niemców i Katarczyków z lotniska w St Petersburgu
Transport
Kolej Dużych Prędkości wprowadzi Polskę do europejskiej kolejowej ekstraklasy
Transport
Nowa droga ekspresowa S52 połączy Kraków z Bielsko-Białą. GDDKiA ogłosiła przetarg
Transport
Linie lotnicze wracają do Izraela. Zawieszenie broni zaczyna działać
Transport
Donald Tusk ostrzegł przed rosyjskim sabotażem lotniczym. O co mu chodziło?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Transport
Potężne opóźnienia pociągów. Kolej sparaliżowana przez warunki pogodowe
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego