Minister transportu Kanady Marc Garneau zapowiedział, że wyrzucanie z pokładu samolotów pasażerów z ważnym biletem przy tzw. overbookingu zostanie zabronione prawnie.

Garneau na specjalnej konferencji prasowej powiedział, że Kanada nie chce dopuścić do takich sytuacji, jakie miały miejsce ostatnio w USA. Z pokłady samolotu linii United Airways siłą został wywleczony i poturbowany 69-letni mężczyzna. Incydent miał miejsce na lotnisku w Chicago.

Minister Garneau powiedział, że "takie sytuacje nie będą tolerowane w Kanadzie", a Kanadyjczycy z ważnym biletem lotniczym mają prawo oczekiwać, że linia lotnicza wywiążę się ze swojej części umowy, jaką zawarła z nimi sprzedając bilet".

Kanada chce by pasażerowie tylko dobrowolnie oddawali swoje miejsce w samolocie, za odpowiednią rekompensatą finansową. Linie lotnicze nie będą też miały prawa nie wpuścić na pokład pasażera z ważnym biletem. Nowe prawo także bardzo dokładnie określi prawa pasażera w razie opóźnienia lotu, zgubienia bagażu oraz innych problemów z liniami lotniczymi.

Jeśli kanadyjski parlament zaakceptuje nową ustawę, to nowe regulacje mogą wejść w życie już w 2018 roku.

Dotychczas linie lotnicze w niemal wszystkich krajach mogą dokonywać overbookingu a także siłą usuwać z pokładu pasażerów, którzy zostali wytypowani do opuszczenia swoich miejsc.