Akcja rozpoczyna się w Dreźnie, w styczniu 1945 roku, na niespełna miesiąc przed zbombardowaniem miasta przez lotnictwo brytyjskie (RAF) i amerykańskie (USAAF). Powietrzny atak aliantów doprowadził do kompletnego zniszczenia miasta, zrównania z ziemią architektonicznej perły wschodnich Niemiec. Podczas nalotu zginęły tysiące żołnierzy, ludność cywilna, wśród śmiertelnych ofiar znaleźli się jeńcy i uchodźcy.

Bohaterką filmu jest Anna Mauth (Felicitas Woll), która pracuje w drezdeńskim szpitalu. Młoda pielęgniarka wyróżnia się pośród personelu: jest pełna energii, zawsze uśmiechnięta, życzliwa, z wielkim poświęceniem niesie pomoc innym. Jej niespodziewanym pacjentem jest Robert Newman (John Light), brytyjski lotnik zestrzelony nad Dreznem przez Luftwaffe.

Premiera „Drezna” odbyła się na festiwalu w Berlinie w 2006 roku. Film powstał przy współudziale angielskich i niemieckich historyków, którzy starali się z dokumentalną dokładnością przybliżyć wojenne wydarzenia, pokazać całą prawdę o kontrowersyjnej akcji aliantów. To pierwszy niemiecki film o zbombardowaniu Drezna. Budżet wyniósł blisko 12 milionów dolarów, plasując film na pierwszym miejscu listy najdroższych niemieckich produkcji telewizyjnych.

[i]Drezno

21.15 | TVP 1 | niedziela[/i]