Reklama
Rozwiń

Doda Opola nie uratuje

Festiwal potwierdził, że TVP, zamiast współtworzyć kulturę polską, tylko na niej żeruje

Publikacja: 12.09.2010 17:46

Agnieszka Chylińska zdobyła dwie SuperJedynki - za przebój roku "Nigdy Cię nie zapomnę" i płytę pop

Agnieszka Chylińska zdobyła dwie SuperJedynki - za przebój roku "Nigdy Cię nie zapomnę" i płytę pop "Modern Rocking"

Foto: PAP, Grzegorz Hawałej GH Grzegorz Hawałej

W tym roku amfiteatr opolski jest w przebudowie. Wymaga jej także rozrywka w TVP.

Na festiwalu było trochę jak za Gierka. Polskie absurdy wyśmiewał Zenon Laskowik, który ćwiczył poczucie humoru w czasach „drugiej Japonii". Z nowej wersji hitu Anny Jantar „Nic nie może wiecznie trwać" Doda uczyniła finał swojego recitalu.

Jesteśmy tak skołowani politycznym piarem, że nawet nasze sentymenty lokujemy w latach 70., co wykpiła piosenka Kabaretonu: „Najlepiej nam było przed wojną". Chodzi, rzecz jasna, o wojnę polsko-jaruzelską.

Smutno brzmiał nieoficjalny hymn „Solidarności" – „Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka w reinterpretacji kabaretu OT.TO: „Żeby weekend trwał pół roku", ilustrującej konsumpcyjne podejście do życia wielu Polaków. Duet Kukulska – Dąbrówka sugerował, że język propagandy się nie zmienił: „To jest komiks, podane wszystko jak na dłoni/Trafia do Twojej głowy, tak łatwo o nim nie zapomnisz".

„Błędy i wypaczenia" szefów Programu I sprawiły, że w finale SuperJedynek nie śpiewał Muniek Staszczyk. Cenzorzy z Woronicza przekreślili głosy telewidzów, którzy dali mu szansę w trzech kategoriach – przebój, płyta rock, wokalista. Woleli Kombii, które debiutowało w okresie „przerwanej dekady" i śpiewa o słodkim, miłym życiu. Czy na Woronicza nie wiedzą, że ironicznie śpiewa?

Reklama
Reklama

Nie było „Premier i zobowiązana do misyjnych działań Jedynka nie wylansowała żadnego nowego polskiego hitu, choć wykonawcy „Debiutów", m.in. zwycięzca Janusz Nyk, pokazali, że młodzi mają potencjał.

Niedzielny wieczór „Piosenka jest dobra na wszystko" ze szlagierami Starszych Panów zainspirowała płyta z duetemKukiza i Maleńczuka. Koncert nadano dopiero po 22. Pewnie w Jedynce uważa się, że telewidzowie to półmózgi i to, co ambitne, ich usypia. A może to tylko problem władz TVP?

W najlepszym czasie Opole zajmowało się autopromocją seriali, które wyparły z wieczornego pasma m.in. Teatr Telewizji. Podczas konkursu „Serialowe przeboje lata" widzowie głosowali na stare piosenki interpretowane przez ich autorów z serialowymi gwiazdami. Nagrodą za zwycięstwo utworu „Pokaż, na co się stać" grupy Feel będzie udział jego lidera Piotra Kupichy w „Klanie". Muzyk, który maksymalnie wyeksploatował pierwszą płytę grupy, powinien pamiętać, że Andrzej Piaseczny, gdy zdecydował się na udział w „Złotopolskich", długo czekał na muzyczny come back.

Trzy SuperJedynki zgarnął zespół IRA (m.in. zespół, płyta rocka). Pierwszą damą była Agnieszka Chylińska nagrodzona za przebój i płytę pop. Wokalistka jest w ciąży, została okrzyknięta sexy mamą, a jej życie prywatne było jednym z wielu tabloidowych akcentów festiwalu. Na całość poszła Doda. Dzieliła się z widzami nieszczęściem, jakie spotkało jej narzeczonego Nergala, lidera Behemota, cierpiącego na białaczkę. Oby jej apel o dawanie szpiku pozwolił wrócić do zdrowia dotkniętym tą straszną chorobą. Abstrahując od tego, zaprezentowała najnowszy hit „Bad Girls". Oglądając koncert w telewizji, widziałem chaos realizacyjny superprodukcji. Piętą achillesową Dody jest to, że występując na wysokich obcasach, nie potrafi tańczyć. Warto nad tym popracować.

Tabloidowe akcenty miały podziękowania Zenona Laskowika za Grand Prix, gdy przepraszał za niegodziwości popełnione pod wpływem alkoholu. W wymownej pantomimie pokazał, że teraz ma problem z krzyżem. Konkurować z panem Zenonem mógł tylko Kabaret Moralnego Niepokoju ze skeczem „Wylęgarnia smaku". Oby nie zabrakło go organizatorom przyszłorocznej imprezy.

W tym roku amfiteatr opolski jest w przebudowie. Wymaga jej także rozrywka w TVP.

Na festiwalu było trochę jak za Gierka. Polskie absurdy wyśmiewał Zenon Laskowik, który ćwiczył poczucie humoru w czasach „drugiej Japonii". Z nowej wersji hitu Anny Jantar „Nic nie może wiecznie trwać" Doda uczyniła finał swojego recitalu.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Reklama
Telewizja
Finał „Simpsonów” zaskoczył widzów. Nie żyje jedna z głównych bohaterek
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Telewizja
„The Last of Us” bije rekord w Ameryce, a zagrożenie rośnie
Telewizja
„Duduś”, który skomponowała muzykę „Stawki większej niż życie” i „Czterdziestolatka”
Telewizja
Agata Kulesza w akcji: TVP VOD na podium za Netflixem, Teatr TV podwoił oglądalność
Telewizja
Teatr TV i XIII księga „Pana Tadeusza" napisana przez Fredrę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama