Pierwszy serialowy portret pięściarza nie mógł powstać w próżni, gdyż kino od dekad fascynuje się pojedynkami na ringu. Na dużym ekranie losy autentycznych i fikcyjnych sportowców stały się dramatami o moralnym upadku, pułapce sławy czy przezwyciężaniu słabości. Serial „Ligths out" w oryginalny sposób podsumowuje historie tego filmowego tematu.
Bokser jako maskotka
Pilotowy odcinek rozwija wątki znane z „Rocky'ego II" (1979 r.). Zaczyna się obrazem Patricks „Ligthsa" Leary'ego, który leżąc zakrwawiony w szatni obiecuje przerażonej żonie zakończenie kariery. Tak jak Balboa grany przez Sylwestra Stallone zaczyna zarabiać na życie m.in. występami w reklamach. Czuje się jednak jak maskotka do wynajęcia. Scena, w której z koroną na głowie i sztucznym uśmiechem zachwala dywany w tragikomiczny sposób pokazuje jego upokorzenie.
Właściwa akcja serialu zaczyna 5 lat po porzuceniu ringu - bohater jest na granicy bankructwa i desperacko wykorzystuje dawną sławę do zarobienia pieniędzy. Patricka, podobnie jak Rocky'ego, dziennikarze bez przerwy wypytują o ostatnią walkę. W przeciwieństwie do Balboy, przegrał ją na punkty, ale werdykt sędziów został uznany za kontrowersyjny. Jego przeciwnik chce więc potwierdzić sportową wyższość i żąda rewanżu, a media podsycają atmosferę konfliktu.
W dalszych odcinkach serial czerpie motywy z „Człowieka ringu" (2005 r.). Russel Crowe wcielił się w tym filmie w Jima Braddocka, legendarnego pięściarza, który by utrzymać rodzinę w czasach Wielkiego Kryzysu postanawia walczyć ze śmiertelnie niebezpiecznym rywalem. W Patricku też dojrzewa decyzja o powrocie do boksu motywowana brakiem pieniędzy. Na samym uczestnictwie w pojedynku zarobi kilka milionów dolarów, ale może stracić żonę, zdrowie, a nawet życie (długo leczył się po ostatniej walce).
Obaj bohaterowie zrobią wszystko dla bliskich, chociaż Lights nie odnajduje się w domowym życiu. Nieustannie rozpamiętuje dawne walki zamiast poświęcić się wychowaniu trzech córek. Kocha je, ale nie potrafi nad nimi zapanować. Film i serial łączą również postacie chciwych menedżerów, którzy dla zysku namawiają pięściarzy do narażania życia.