Zwykle patrzymy na Chiny jak na wielkie laboratorium, które brutalnie eksperymentując na społeczeństwie, staje się jedną z największych potęg gospodarczych świata. Taki obraz Chińskiej Republiki Ludowej można było dotychczas zobaczyć w wielu dokumentach lub relacjach mediów, choćby tych dotyczących igrzysk olimpijskich w Pekinie.
Serial dokumentalny BBC pokazuje jednak inne oblicze Państwa Środka. W ujęciu Brytyjczyków jest to przede wszystkim kraina pięknych pejzaży, dzikiej przyrody, niezwykłych gatunków zwierzą. I ludzi, którzy od wieków żyją w zgodzie z naturą.
W pierwszym odcinku zatytułowanym „Serce smoka” przekonamy się, że w Chinach żyje ponad 50 grup etnicznych, a niektóre z nich są bardzo silnie związane z przyrodą. Tak jak rolnicy z Yuanyang. Region znajduje się w prowincji Yunnan, w południowo-zachodniej części kraju. Okoliczne wzgórza pokryte soczystą zielenią wydają się zatopione w morzu. Ale nie jest to naturalny zbiornik wodny, lecz tzw. tarasowe pola ryżowe – uznawane za największe i najbardziej malownicze na świecie. Można tam spotkać chłopów orzących pola.
W okolicznych rzekach pływają karłowate aligatory. Wytresowane kormorany łapią ryby dla swoich właścicieli, po brzegach biegają gigantyczne salamandry, w jaskiniach kryją się nietoperze i małpy. W tej krainie przypominającej gigantyczny park krajobrazowy żyje prawie 300 milionów ludzi! Autorzy dokumentu pokazują, jak udaje im się współżyć w harmonii z dzikimi zwierzętami i siłami natury.
W drugim odcinku („Shangri La”) filmowcy wyjaśnią tajemnicę gęstych lasów regionu Yunnan. Jak to się dzieje, że rozciągają się one nawet na terytoria północne, gdzie normalnie można znaleźć jedynie pustynny piach? W trzeciej odsłonie cyklu poznamy starożytną kulturę i bogactwa naturalne Tybetu. Część czwarta – „Za Wielkim Murem” – pokaże Chiny jako kraj wojowniczych plemion i ekstremalnego klimatu pustyni, na której panują na przemian nieznośny upał lub przenikliwe zimno.