[srodtytul]Ofiarowanie[/srodtytul]

Zrealizowany w Szwecji ostatni film rosyjskiego reżysera Andrieja Tarkowskiego (1932 – 1986). Jak napisał przed laty krytyk Aleksander Ledóchowski: „Tarkowski w jednym kameralnym filmie rzucił trzy wyzwania: Bogu, ludziom i kinu. Pierwsze wyzwanie jest metafizyczne i dotyczy sensu wszechrzeczy; drugie – przestrzeni duchowej i harmonii człowieka, trzecie usiłuje udowodnić, że kino jest czymś więcej niż obrazkową historią”. Aleksander (Erland Josephson), pisarz i krytyk teatralny, sadzi z synem suchą gałąź nad brzegiem morza, opowiadając mu jednocześnie historię mnicha, który podlewał wyschnięte drzewo na szczycie góry tak długo, aż pokryło się liśćmi.

piątek | 20.00 | TVP Kultura ****

Dramat psychologiczny, Francja, Szwecja, W. Bryt. 1986

[srodtytul]Restauracja Alicji[/srodtytul]

Za podstawę scenariusza filmu Arthura Penna posłużyła autobiograficzna ballada „The Alice’s Restaurant Massacre” folkowego piosenkarza Arlo Guthriego, w której muzyk opowiada dramatyczne koleje swego życia. Jego losy stały się pretekstem do nakreślenia obrazu burzliwych lat 60., ukazania amerykańskiej obyczajowości tamtych czasów, ruchu młodzieży występującej przeciwko wojnie w Wietnamie i środowiska hipisów. W „Restauracji Alicji” prawda przeplata się z fikcją, a całość tworzą luźno powiązane ze sobą epizody. Do głównej roli Penn zaangażował Guthriego, który zagrał siebie.

poniedziałek | 20.00 | cinemax ****

Komediodramat, USA 1969

[srodtytul]Sokół i koka[/srodtytul]

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Oparta na autentycznych wydarzeniach opowieść szpiegowska Johna Schlesingera, w której dwaj młodzi Amerykanie nawiązują kontakt z Ambasadą ZSRR w Meksyku i przekazują tam ściśle tajne materiały dotyczące systemu zaczepno-obronnego USA. Twórcę interesują przede wszystkim sylwetki psychologiczne bohaterów i motywacje ich postępowania. Christopher (Timothy Hutton), chłopak inteligentny, wrażliwy, ma szlachetnie naiwne poglądy na patriotyzm, państwo i rolę USA w świecie. Motywacje Andrew (Sean Penn), narkomana i drobnego kryminalisty, są prostsze. Szpiegostwo jest dla niego drogą do pieniędzy, ale także szansą bycia kimś, od kogo zależy wiele. Być może nawet losy świata.

PONIEDZIAŁEK | 20.10 | Ale Kino! ***

Thriller, USA 1985

[srodtytul]Trzy małpy[/srodtytul]

Tytuł filmu Nuriego Bilge’a Ceylana (nagroda za reżyserię w Cannes) nawiązuje do sambikisaru, czyli figurek trzech mądrych małp. Symbolizują one postawę, którą można ująć słowami: nic nie widziałem, nic nie słyszałem, nic nie powiem. W tradycji buddyjskiej oznacza ona odcięcie od zła i skoncentrowanie się na świecie wewnętrznym. U Ceylana jest symbolem zafałszowywania rzeczywistości. Zdradzonemu bohaterowi, jego żonie i synowi brakuje siły i odwagi, aby zmierzyć się z zaistniałą sytuacją. Postanawiają ignorować prawdę. Milczą, a kłamstwo i frustracja narastają.

ŚRODA | 21.30 | Canal+ ****

Dramat obyczajowy, Turcja, Francja, Włochy 2008