Podczas II wojny światowej bezcenne muzealne zbiory oraz dzieła sztuki będące w posiadaniu prywatnych kolekcjonerów zostały wywiezione z naszego kraju. Badane przez naukowców ślady tych transportów urywają się na zachodnich terenach Polski.
Wśród zaginionych polskich skarbów są m.in. „Portret młodzieńca” Rafaela Santiego, legendarna Bursztynowa Komnata, pierwsze polskie starodruki i wiele innych zabytków. Po dziś dzień poszukują ich naukowcy bazujący na wojskowych zapiskach czy uwiecznionych relacjach świadków. W niemieckich dokumentacjach często można natknąć się na wzmianki o miejscach przechowywania bezcennych zabytków – dzisiaj jednak są tam tylko puste komnaty lub zagruzowane tunele.
Większość śladów prowadzi na Dolny Śląsk. Znajdujące się tam liczne zamki były świetną kryjówką do przechowywania zrabowanych eksponatów, a przy okazji bezpiecznym terenem dla testowania nowych rozwiązań obronnych. Wiele z nich, tak jak pełen tajemnych przejść i komnat Zamek Czocha, może do dzisiaj skrywać tajemnice związane z polskim dziedzictwem. Równie interesujące są wojskowe fortyfikacje pod Zamkiem w Książu (na zdjęciach), podziemne tunele ukryte wśród Gór Sowich czy bunkry w okolicach Międzyrzecza.
Ogromny kompleks Riese w Górach Sowich, przy którego budowie zmarło wielu więźniów, wybudowany na rozkaz Hitlera podziemny bunkier w Zamku Książ czy komory Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego o nieznanym przeznaczeniu wciąż mogą skrywać wiele tajemnic. Szczególnie, że dostęp do części z nich jest dzisiaj utrudniony. Niemcy zazwyczaj wysadzali wejścia do bunkrów lub zamurowywali pomieszczenia, których nie ma na oficjalnych planach zamków. Jakby w celu ukrycia czegoś tak cennego, po co planowali spokojnie wrócić po zakończeniu wojny...
Sekrety i skarby | 17.00 | Discovery World | SOBOTA, niedziela