Trwa XIV Międzynarodowy Konkurs im. Henryka Wieniawskiego, najstarsza rywalizacja skrzypcowa na świecie, jej pierwsza edycja odbyła się w 1935 r., z inicjatywy bratanka kompozytora – Adama Wieniawskiego. Po II wojnie światowej konkurs decyzją polityczną przeniesiono do Poznania, Warszawa została bowiem „zarezerwowana" dla Chopina. Źle na tej przeprowadzce konkurs nie wyszedł, bo Poznań potrafi dbać o jego prestiż.
W tym roku przewodniczącym jury został wirtuoz numer jeden Maxim Vengerov, który osobiście przesłuchał 128 kandydatów ubiegających się o udział w konkursie. Wybrał 53 skrzypków z 20 krajów, którzy od niedzieli walczą w Poznaniu o złoty medal i 30 tys. euro. Do podziału są także dwie nagrody oraz trzy wyróżnienia regulaminowe.
TVP Kultura będzie transmitować na żywo dwie ostatnie, szczególnie interesujące fazy rywalizacji. Program trzeciego etapu ułożył sam Maxim Vengerov. Uczestnicy wykonają z orkiestrą kameralną Amadeus Agnieszki Duczmal utwory Mozarta, a jednym z nich jest symfonia koncertująca, w której skrzypek partneruje drugiemu soliście, grającemu na altówce. Po raz pierwszy w dziejach konkursu jego uczestnik może również zaprezentować się w roli dyrygenta. I choć nie jest to zadanie obowiązkowe, jest szansa, by zdobyć u jurorów dodatkowe uznanie.
Z 12 skrzypków III etapu jury wybierze szóstkę finalistów, którzy z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego zagrają dwa koncerty, w tym obowiązkowo jeden skomponowany przez Henryka Wieniawskiego. Finał rozpocznie się w środę, a zakończy w piątek.
Studio konkursowe w TVP Kultura poprowadzą Jacek Hawryluk i Adam Rozlach, którzy w przerwach między występami będą rozmawiać z zaproszonymi gośćmi. A w piątek, 21 października, w oczekiwaniu na końcowy werdykt jury, stacja proponuje „Noc z Wieniawskim" (początek ok. godz. 21.20), czyli podsumowanie konkursu, rozstrzygnięcie plebiscytu na faworyta widzów i rozmowy telefoniczne z obserwatorami konkursu.