Zaczyna się obiecująco, bo „Literacki Sopot" w czasie którego nagrywany był program – pokazał, że książka nie stoi na straconej pozycji. I nie brakuje tematów do rozmowy na jej temat. A że najlepiej gawędzi się przy kawiarnianym stoliku i kawie – to właśnie w takich okolicznościach literackie wątki snują trzy współprowadzące: Anna Kałuża, krytyczka literatury, Sylwia Chutnik, pisarka i Karolina Sulej, dziennikarka.
Interesują je nie tylko nowe tytuły na księgarskim rynku, ale – co wydaje się najbardziej godne uwagi – zjawiska dotyczące literackiego świata. I tak zastanawiają się nad powodami, dla których znany reportażysta Mariusz Szczygieł nazwał w jednym z tekstów swoją koleżankę po fachu „kruchą Olą". Panie widzą w tym zachowaniu przejaw szowinizmu, który budzi ich niezadowolenie. Widzowie poznają okoliczności tego zdarzenia. Ta sytuacja wydaje się jednak niewinna wobec zachowań Michała Rusinka, sekretarza Wisławy Szymborskiej.
- Najpierw udziela porad w jaki sposób należy rozpoczynać maile, potem bierze udział w akcji mającej promować fundację Szymborskiej, a tak naprawdę promuje markę samochodu – wylicza Anna Kałuża. – I ostatni akt dramatu to udział Rusinka w reklamie orzeszków.
Atrakcją pierwszego odcinka jest też bez wątpienia rozmowa Karoliny Sulej z Patrycją Pustkowiak, której debiutancka powieść „Nocne zwierzęta" została nominowana do nagrody Nike. Warto posłuchać opinii tej autorki.... W kolejnych cotygodniowych programach stałymi punktami także będą książki, które zainteresują zarówno koneserów literatury, jak i amatorów lżejszych gatunków literackich.
Warto też zwrócić uwagę na dwa nowe cykliczne programy publicystyczne, które pojawią się w najbliższych dniach na antenie TVP Kultura. W niedziele o 11.30 widzowie podążać będą mogli „Szlakiem Kolberga", czyli znanego etnografa i kompozytora Oskara Kolberga. W tak zaproponowaną trasę wyruszają m.in.: Tymon Tymański, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Krzesimir Dębski, Zbigniew Wodecki. W czasie wędrówek spotykać się będą z wybitnymi muzykami ludowymi i poznawać rodzimy folklor. Współcześni muzycy uczą się od artystów ludowych gry na tradycyjnych instrumentach, poznają ich zwyczaje i kunszt artystyczny.