W tym roku festiwal otwiera instalacja „Drang nach Osten – Drang nach Westen” autorstwa niedawno zmarłego twórcy Józefa Szajny. Ekspozycję, w niezwykłej przestrzeni Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie, zaaranżował syn artysty Łukasz Szajna. To skromny hołd złożony temu wybitnemu twórcy, honorowemu patronowi festiwalu. Ekspozycję można obejrzeć do zakończenia festiwalu.

Zdarzenia i w tym roku konsekwentnie podążają wytyczonym artystycznym szlakiem, trzonem swego repertuaru czyniąc konkurs dla studentów i młodych absolwentów szkół artystycznych. Podczas IX edycji będzie zatem można zobaczyć 11 prezentacji młodych grup teatralnych m.in. z Litwy, Polski, Rosji, Słowacji, Węgier i Włoch. W drodze na spektakle widzom nie umknie zapewne swoisty miejski ferment spowodowany nowym konkursem – instalacji w przestrzeni miasta. W siedmiu punktach Tczewa młodzi twórcy zaprezentują autorskie projekty – będą to ich premiery. Obok zmagań konkursowych odbędą się także liczne, ważne wydarzenia artystyczne o randze europejskiej. Zaliczyć do nich można bez wątpienia intymny, dotykający problemów związanych z tożsamością narodową, spektakl „Hamlet gliwicki. Próba albo Dotyk przez szybę” Videoteatru Poza z Warszawy – to słynna grupa Jolanty Lothe – wybitnej aktorki oraz poety – Piotra Lachmanna. Włoski spektakl Accademia Teatrale di Roma „Koszmary z obozu koncentracyjnego” zmaga się z kolei z trudnym doświadczeniem obozowym. Przygotowanie przedstawienia poprzedziła intensywna praca dokumentacyjna oraz wyjazdy studyjne do Oświęcimia i Brzezinki, pozwalające aktorom skonstruować rodzaj „wrażliwej pamięci” unikającej aspektów naiwnych i powierzchownych.

Kolejnym ważnym wydarzeniem jest z pewnością głośne, wyróżnione na wielu festiwalach przedstawienie Teatru Wierszalin z Supraśla – „Bóg Niżyński”. Ciekawie zapowiadają się także spektakle Teatru Nowego – „Griga” oraz „Historie Petra Zelenki”, a także „Makbet” i „Smak krwi” rosyjskiej grupy Teatr DEL.

Obok festiwalu odbywają się także warsztaty artystyczne Euro-Pomost prowadzone przez uznanych instruktorów z Czech, Polski i Słowacji. Obejmują one działania z zakresu: aktorstwa, improwizacji, muzyki i scenografii oraz działań fizycznych. Młodzi ludzie, pracując na fragmentach dramatu „Anioły w Ameryce” Tonego Kushnera, zastanowią się nad zagadnieniem tolerancji. Efektem ich pracy będzie etiuda w reżyserii Piotra Siekluckiego z Teatru Nowego w Krakowie zaprezentowana publiczności w piątkowy wieczór.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny!