W niedzielne przedpołudnia Instytut Teatralny (ul. Jazdów 1) otwiera swoje podwoje dla najmłodszych. Organizowane tu zajęcia pt. „Teatranki” to okazja do wspólnej zabawy dzieci i rodziców. W co? Oczywiście w teatr!

Warsztaty odbywać się będą w dwóch grupach wiekowych. Maluchy w wieku od roku do czterech lat spotkają się w godz. 10 – 12. Zajęcia dla starszaków (od czterech do ośmiu lat) odbędą się w godz. 12 – 14. – Chcemy, żeby już od najmłodszych lat dzieci miały okazję poznać teatr od kuchni, rozwijając przy okazji swoje zdolności – wyjaśnia Kaja Stępkowska, rzecznik Instytutu Teatralnego.

Zabawy w obu grupach prowadzą artyści teatru i animatorzy z przygotowaniem pedagogiczno-teatralnym. Wielu z nich jest również rodzicami, ma więc doświadczenie w pracy z dziećmi i zna ich potrzeby.

Program zajęć jest niezwykle zróżnicowany. Co tydzień zabawa koncentruje się na innej formie działań twórczych.

– Teatr skupia w sobie różne dziedziny sztuki – wyjaśnia Stępkowska.

To pole działania plastyka, przygotowującego scenografię i kostiumy, choreografa, reżysera. Rolę budującej atmosferę spektaklu muzyki zna każdy z widzów. A i sam aktor posługuje się różnymi środkami wyrazu.

– Poszczególne zajęcia zostały tak zaplanowane, żeby dzieci mogły poznać każdą z tych dziedzin – zapewnia. – Maluchy przekonają się, że w teatrze każdy może znaleźć pole działania zgodne z własnymi zainteresowaniami czy uzdolnieniami.

Każdy z bloków tematycznych to wyprawa do świata baśni i fantazji.

Zabawa z Barbarą Medajską, poetką, reżyserką i plastyczką (niedziela, 1.03), przeniesie wszystkich w świat bajki, napisanej przez Helenę Modrzejewską dla jej wnuka Feliksa.

Jak ważne w pracy aktora są mimika i gest, udowodni uczestnikom zajęć program „Dżungla” (8.03). To pantomima, w której dzieci i ich rodzice wcielą się w różne postacie ze świata zwierząt. Czy uda im się ruchem ciała tak sugestywnie przedstawić czworonogi, by każdy z oglądających odgadł, o które ze zwierząt chodzi?

Nie zabraknie także zabaw plastycznych. Na zajęciach „W świecie fantazji i zabawek” (15.03) dzieci wykonają zabawki i lalki, które później zostaną wykorzystane, kiedy nadejdzie czas zabawy w teatr cieni czy zajęcia z kukiełkami.

Również zajęcia muzyczne (22.03) staną się okazją do wcielenia się w bajkowe postaci, a zabawy cyrkowe (29.03) sprawią maluchom szczególnie dużo radości. Zwłaszcza kiedy okaże się, że mama lub tata w żonglowaniu piłeczkami czy kręceniu talerzami są równie nieporadni, co ich pociechy.

Rozpoczęta tu wspólna zabawa dzieci i rodziców powinna być kontynuowana w domu. – Zabawy prowadzone przez scenografa czy artystów lalkarzy pozwolą opiekunom poznać metody działań twórczych – zachęca pani Kaja. Niektóre z nich staną się dla matek czy ojców podpowiedzią, w jaki sposób przygotować na przykład kostium dla dziecka na bal przebierańców. Inne zainspirują rodziców do urozmaicenia dziecięcych imprez towarzyskich.

„Teatranki” to przede wszystkim świetna zabawa. Ale nie tylko. – Korzyści ze spędzania czasu na wspólnym, twórczym działaniu nie da się przecenić – mówi pedagog Barbara Czerwińska. – Wspólne przeżywanie wzruszeń i dzielenie się nimi to wstęp do prawdziwej bliskości. Docenimy ją w miarę dorastania dzieci, kiedy to z naturalnych przyczyn mniej będzie okazji do wspólnego spędzania czasu.

Cotygodniowe spotkania w Instytucie Teatralnym zaplanowano aż do wakacji. Zainteresowanie poszczególnymi tematami pokaże organizatorom, które z nich warto kontynuować we wrześniu.

Chęć udziału w zabawie należy zgłaszać na adres e-mailowy: teatranki.it@gmail.com lub pod nr telefonu 022 501 70 25. Koszt udziału w pojedynczych zajęciach to 1o zł (dziecko) i 15 zł (rodzic). Opiekunowie przebywający na urlopach wychowawczych, a także ci, którzy pozostają bez pracy, płacą o 7 zł mniej.