Prezentacja sześciu wybranych spektakli z ostatnich trzech lat działalności Białostockiego Teatru Lalek to wydarzenie bez precedensu na największym festiwalu teatralnym w stolicy. Daje bowiem możliwość dokładnego przyjrzenia się dokonaniom teatru lalkowego, który jako jeden z pierwszych otworzył Scenę dla Dorosłych.
[srodtytul]56 lat budującej zgody[/srodtytul]
Białostocki Teatr Lalek powstał w 1953 roku i przez prawie 20 lat grał głównie spektakle dla dzieci. Rozszerzenie repertuaru nastąpiło w 1972 roku. Wówczas zrealizowana została „Kartoteka” Tadeusza Różewicza. Od tej pory na scenie BTL pojawiają się kolejne sztuki z wielkiego repertuaru literatury światowej: autorstwa Boccaccia, Calderona, Rostanda, Gogola, Bernharda, Mrożka czy Gałczyńskiego.
Długoletni dyrektor BTL Krzysztof Rau stworzył w Białymstoku rzeczywiste centrum życia teatru lalkowego w Polsce. Przy teatrze powstało Studium Aktorskiego Teatru Lalek, które w 1975 r. zostało przekształcone w Wydział Lalkarski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W 1979 roku miasto wybudowało dla BTL specjalnie zaprojektowany budynek mieszczący trzy sceny.
W Białymstoku tworzyli swoje przedstawienia wybitni polscy artyści: Jan Wilkowski czy Andrzej Dziedziula, a debiutowali w latach 80. m.in. późniejsi twórcy Wierszalina: Piotr Tomaszuk i Tadeusz Słobodzianek.