Cricoteka, współczesna ikona architektury Krakowa, świętuje dziesięciolecie

Nowa Cricoteka na nadwiślańskich bulwarach na krakowskim Podgórzu powstała, by prezentować sztukę Tadeusza Kantora i być miejscem awangardowej działalności teatralnej, muzycznej , performatywnej.

Publikacja: 08.09.2024 20:18

Cricoteka

Cricoteka

Foto: AdobeStock

Przez 10 ostatnich lat zorganizowała 141 wystaw i 1217 wydarzeń kulturalnych ora z wiele wydarzeń edukacyjnych. Z tej oferty skorzystało już blisko pół miliona osób.

Inspiracje w architekturze Cricoteki ideami Tadeusza Kantora

Obecna Siedziba Cricoteki to połączenie dwóch budynków – zabytkowej elektrowni i nowoczesnej konstrukcji. Siedziba została otwarta w 2014 roku. Niezwykły obiekt jest dziełem projektantów IQ2 Quality Group Consorcjum, w skład której wchodzili Piotr Nawara i Agnieszka Szultk z nsMoonStudio oraz nieżyjący już Stanisław Deńko z biura „Wizja") . Połączenie nowoczesnej konstrukcji, tworzącej obramowanie dawnej elektrowni,  kojarzy się z charakterystycznym dla sztuki Tadeusza Kantora ambalażem. Obie części Cricoteki mają wspólny komunikacyjny „krwioobieg". Nowoczesną zewnętrzną elewację tworzą ściany z kortenu, sprawiające wrażenie spatynowanych, a system przeszkleń daje intrygujące efekty świetlne.

Założyciel Cricoteki – Tadeusz Kantor

W architekturze czytelne są inspiracje koncepcjami artystycznymi Kantora

Projekt nowej bryły nawiązuje do rysunku Tadeusza Kantora „Człowiek ze stołem”. Bryła budynku ma przypominać stół i odwoływać się do kilku ważnych idei Tadeusza Kantora: opakowania, ambalażu, pomników architektury niemożliwej, sztuki konfliktu i „spięcia”, łamania stereotypów i prowadzenia niecodziennych zderzeń form i treści.

Czytaj więcej

Wielopole na kliszach pamięci

Składa więc hołd Tadeuszowi Kantorowi (1915 – 1990) – reżyserowi scenografowi, twórcy happeningów – wielkiemu reformatorowi teatru XX wieku i awangardowemu malarzowi, jednemu z najważniejszych postaci życia artystycznego w Polsce. Twórca Podziemnego Teatru Niezależnego w czasie okupacji. Absolwentowi krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Założycielowi Teatru Cricot 2, w którym tworzył słynne autorskie spektakle „Umarła klasa” „Wielopole, Wielopole”, „Niech sczezną artyści”, „Nigdy tu już nie powrócę”, „Dziś są moje urodziny”. I założycielowi „Cricoteki” w 1980 roku jako żywego archiwum Teatru Cricot 2.

Cricoteka została nagrodzona w VIII edycji konkursu Życie w Architekturze w kategorii najlepszy budynek użyteczności publicznej 2013-2014 – za ambitną próbę zbudowania przestrzeni publicznej będącej jednocześnie sceną i widownią – miejscem nieustannego spektaklu, gdzie tak jak w Teatrze Kantora, zostają zlikwidowane granice między aktorem a widzem.

Znakomicie spełnia też jeszcze jedna funkcję - symbolicznie łączy centrum Krakowa dynamicznie rozwijającą się Podgórzem.

Jubileuszowe świętowanie Cricoteki

Cricoteka będzie świętować 10-lecie inauguracji budynku od 12 do 15 września. Program jubileuszowy obejmuje spotkania z architektami i urbanistami, wydarzenia plenerowe, zwiedzanie budynku i wystaw, finałowy piknik.

Od 12 do 15 września będzie można też usłyszeć instalację dźwiękową, skomponowaną specjalnie dla budynku Cricoteki w ramach projektu REZONANSE, która traktuje budynek jak wielkie pudło rezonansowe. Serię instalacji dźwiękowych: w windzie, na klatce schodowej, w sali wystaw i archiwum zaprojektowały polskie kompozytorki oraz kompozytor muzyki nowej: Zosia Hołubowska, Antonina Nowacka, Aleksandra Słyż, Julek Ploski.

12 września odbędzie się debata, podczas której grono specjalistów rozmawiać będzie o tym, jak pojawienie się nad brzegiem Wisły Cricoteki zmieniło otoczenie, wpłynęło na rozwój dzielnicy, Krakowa i wspólnotę mieszkańców. Uczestniczyć w niej będą m.in. Piotr Nawara i Agnieszka Szultk – projektanci budynku Cricoteki; Bolesław Stelmach – dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Małgorzata Tomczak – redaktor naczelna czasopisma „Architektura i Biznes”; Michał Wiśniewski – architekt i historyk sztuki, współzałożyciel Instytutu Architektury, Tomasz Malkowski – redaktor i krytyk architektury, autor książek „Archiprzewodnik po Polsce” i „Archiprzewodnik po Europie”, Natalia Zarzecka – dyrektorka Cricoteki.

Czytaj więcej

Gdzie mieszka duch Tadeusza Kantora

Wieczorem wystąpi Zbigniewa Warpechowski z performansem „Nic”.

Na 13 września zaplanowano autorskie różnotematyczne oprowadzania po budynku, m.in. po niedostępnych na co dzień dla zwiedzających magazynach zbiorów. Czy też śladami wątków kantorowskich wraz z wystawą stałą „Tadeusz Kantor. Widma”.

14 września Cricoteka zaprasza na warsztaty, których tematem jest twórczy potencjał kostiumu – artystyczny, edukacyjny, uniwersalny dla wszystkich pokoleń. Wydarzenie połączone z tworzeniem rzeźby z tkanin promuje nową publikację: katalog zbiorów Cricoteki „Tadeusz Kantor. Kostiumy”.

Na finał – 15 września odbędzie się piknik z licznymi atrakcjami. Ich zwieńczeniem będzie performans „Still standing” na bulwarze wiślanym. I koncert zespołu Körkarlen Trio w składzie: Miłosz Bazarnik – fortepian, Michał Warmusz – elektronika, samplery, bas, Kacper Matuszewski – perkusja.

Przez 10 ostatnich lat zorganizowała 141 wystaw i 1217 wydarzeń kulturalnych ora z wiele wydarzeń edukacyjnych. Z tej oferty skorzystało już blisko pół miliona osób.

Inspiracje w architekturze Cricoteki ideami Tadeusza Kantora

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Teatr
Gwiazdy bawią się na „WESELU”
Teatr
„AKADEMIA PANA KLEKSA” oczarowała nie tylko najmłodszych!
Teatr
Październik pełen emocji w Teatrze Polonia i OCH-Teatrze
Teatr
Joanna Lewicka z nominacją do najważniejszej niemieckiej nagrody teatralnej Der Faust