To przegląd 25. ekranizacji polskich tekstów dramatycznych ostatnich lat, wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych od 2013 roku.
Teatroteka, w zamyśle, ma pokazywać najbardziej wartościowe utwory dramatyczne ostatniego czasu, umożliwiać debiuty młodym reżyserom i twórcom teatru w realizacji teatralnych widowisk telewizyjnych.
Kilka z widowisk, które zostaną zaprezentowane widzom w czasie imprezy, miało już swoje telewizyjne premiery m.in. „Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, która zdobyła Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2015”. Regularnie, od trzech lat, swoje produkcje WFDiF prezentuje na specjalnych pokazach odbywających się raz w miesiącu Instytucie Teatralnym.
Jednak wiele spektakli będzie miało swoje premiery w czasie nadchodzącego tygodnia.
Konkursowe pokazy zostaną podzielone na pięć bloków tematycznych: „Prawda – nieprawda" (środa, 08.02), „Rozbijanie mitów" (czwartek, 9.02), „Postdramat – kryzys czy szansa?" (piątek, 10.02), „Historia z przyszłością" (sobota, 11.02), „Nie ma jak w domu!" (niedziela, 12.02). Projekcjom będą towarzyszyły spotkania z ich twórcami, a także krytykami. W czterech planowanych spotkaniach mają wziąć udział m.in.: prof. Marcin Napiórkowski, Waldemar Raźniak – reżyser spektaklu „Kobieta w lustrze”, Mariusz Bieliński – reżyser i autor „Nad”, aktorka Katarzyna Herman, Artur Pałyga – autor „Żyda” i Małgorzata Sikorska-Miszczuk – autorka „Walizki”.