To będzie prawdziwy kombajn kultury. Pod jednym dachem będą Buffo, Centralny Basen Artystyczny oraz nasza scena – cieszy się Tomasz Karolak, który powołał do życia IMKĘ. – Wrażenie zrobiły na mnie zdjęcia tego budynku reportera Juliena Bryana z września 1939 roku. Cieszę, że w jednym z niewielu gmachów, które przetrwały od przedwojnia, będziemy robić teatr. Chcemy przywrócić ducha i klimat mieszczącego się tu YMCA. Przynajmniej w sferze kultury – deklaruje.
[srodtytul]Przybyli z Hallerem[/srodtytul]
YMCA (Young Men’s Christrian Association, czyli Związek Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej) to istniejąca od 156 lat międzynarodowa organizacja wychowawcza i edukacyjna, propagująca program oparty na wartościach chrześcijańskich. Założona w 1844 r. w Londynie przez George’a Williamsa szybko rozprzestrzeniła się na Europę i Amerykę.
Właśnie amerykańska YMCA pojawiła się w Polsce w 1918 roku wraz z przybywającym z Francji wojskiem gen. Józefa Hallera, niosąc pomoc moralną i materialną osobom poszkodowanym w czasie wojny. W 1923 roku powstała samodzielna już Polska YMCA. Skupiała dziesiątki tysięcy młodzieży. I to nie tylko męskiej – w przeciwieństwie do wielu innych krajów, u nas w działalności YMCA uczestniczyły – i to dość licznie – przedstawicielki płci pięknej.
Polska YMCA działała na rzecz nie tylko – jak gdzie indziej – młodzieży z warstw wyższych i klas średnich, ale też robotniczych i dzieci ulicy. W siedzibie przy ul. Konopnickiej do dyspozycji młodzieży były m.in. okazała czytelnia i biblioteka, sale teatralno-kinowe i wykładowe, pokoje gościnne na 188 łóżek.