Spektakle będą nadawane w każdą pierwszą środę miesiąca o godz. 20.09. Jako pierwsze – „Tango” Sławomira Mrożka. Reżyser Wojciech Markiewicz zaprosił do studia znakomitych aktorów. Babcię Eugenię gra Barbara Krafftówna, Eleonorę – Grażyna Barszczewska, Eugeniusza – Wiesław Michnikowski, dla którego to kolejna okazja zmierzenia się z „Tangiem” – po 43 latach od słynnej premiery w Teatrze Współczesnym. Wtedy w spektaklu Erwina Axera zagrał Artura. W role Stomila i Edka wcielają się Wojciech Wysocki i Zdzisław Wardejn. Młodych bohaterów dramatu – Alę i Artura – usłyszymy w interpretacji Anety Todorczuk-Perchuć oraz Marcina Przybylskiego.
– Wielość znaczeń łacińskiego czasownika „tango” – od wzruszania i poruszania po drażnienie czy wywieranie nacisku – pozwala na uświadomienie sobie znaczeń, jakie Sławomir Mrożek zawarł w swojej sztuce – mówi Wojciech Markiewicz. – To rzecz o rewolucji artystycznej i obyczajowej. O konieczności narzucania życiu pewnego porządku, potem burzenia go i budowania od nowa – tak samo jak było, tyle że „cokolwiek dalej”, jak pisał Cyprian Kamil Norwid. Ten wysiłek musi podjąć każde pokolenie.
Akcja dramatu rozgrywa się w salonie awangardowych artystów Stomila i Eleonory. Obok nich występują syn Artur, babcia Eugenia i jej brat Eugeniusz. Są też prymitywny Edek oraz Ala, narzeczona i kuzynka Artura. Stomil i Eleonora to fanatyczni wyznawcy postępu. Porzucili konwenanse i czują się ludźmi absolutnie wolnymi. Ich syn postanawia zmienić domowe zwyczaje. Dzięki ślubowi z Alą chce przywrócić znaczenie tradycji.
– W „Tangu” toczy się dyskusja o roli sztuki na przestrzeni dziejów – dodaje reżyser. – Padają ostrzeżenia przed niespełnionymi pseudoartystami, choćby takimi jak Stomil. Nośnikiem znaczeń w mojej adaptacji jest muzyka Piotra Mossa. To ona pozwala opowiadać szybciej, piękniej i głębiej. A przede wszystkim prowadzi do syntezy.
Do końca roku w kolejne środy z polską klasyką Teatr Polskiego Radia zaprezentuje nowe słuchowiska według „Dziadów”, „Odprawy posłów greckich” i „Ślubów panieńskich”. W przyszłym roku usłyszymy m.in. „Iwonę, księżniczkę Burgunda”, „Balladynę”, „Nie-Boską komedię” „Wyzwolenie” oraz „Kartotekę”.