Public Movement realizuje uliczne performance tak, by przypominały realne wydarzenia. Dzięki temu świat artystyczny zlewa się z tym, jaki nas na co dzień otacza. Przypadkowy widz nie ma pewności, czy to, co ogląda, jest prawdą czy fikcją. W Warszawie aktorzy organizują w sobotę przemarsz trasą, jaką zwykle pokonują izraelskie wycieczki szkolne, zazwyczaj w towarzystwie kilku ochroniarzy.
– Członkowie Public Movement oczywiście byli kiedyś sami na takiej wycieczce, teraz te wspomnienia wzmocnią swoimi doświadczeniami artystycznymi, bo ich działalność inspirowana jest historią, estetyką ceremonii, obchodów, wydarzeniami z historii społeczności, narodów czy państw – mówi Joanna Warsza, kurator wydarzenia dla Nowego Teatru. – Przebieg akcji jest trzymany w tajemnicy, ale wiadomo, że aktorzy będą się starali zmienić znaczenia mijanych ulic tak, by nie kojarzyły się tylko z zagładą.
Uliczny spektakl „Wiosna w Warszawie” zacznie się przy pomniku Umschlagplatz w sobotę (18.04) o godz. 18. W jego trakcie liderzy Dana Yahalomi i Omer Krieger, performerzy Luciana Kaplun, Adili Liberman, Gali Libraider, Hagar Ophir, Michael Rosman, Saar Szekely przyjrzą się m.in. religijnym rytuałom. Widzowie razem z artystami przemaszerują ulicami Stawki, Miłą, Zamenhofa i wezmą udział w ceremonii przy pomniku Bohaterów Getta. Akcja zakończy się spotkaniem przy ul. Chłodnej 25. – Artyści gościli już w Polsce. Stworzyli kilka projektów na Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, w Warszawie pokazali performance nawiązujący do 86. rocznicy zamordowania Gabriela Narutowicza przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego. Sobotnia akcja odbywa się na zaproszenie Nowego Teatru – dodaje Warsza.
Zespół znany jest ze swoich kontrowersyjnych akcji, jak np. aranżowanie wypadków samochodowych (Tel Awiw) czy przyczepienie bezprzewodowych mikrofonów do ciał aktorów i nagłaśnianie ich przez miejski system megafonów (Holon).
[ramka][b]Kalendarium[/b]