To pierwszy tak szeroko zakrojony projekt Koła Naukowego Teatr i Polityka, działającego od 2006 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW.
– Głównym celem naszego działania jest przełożenie doświadczeń młodych ludzi na język teatru – tłumaczy Daniel Przastek, opiekun koła. – W ten sposób mogą powiedzieć coś o sobie, a przy okazji dowiedzieć się, jak wiele form ma sztuka. Chciałbym, żeby wiedzieli cokolwiek o teatrze awangardowym, o postaciach takich jak Wyrypajew czy Witkacy.
Powodem zorganizowania festiwalu jest przypadająca w tym roku 70. rocznica śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza.
– Chcemy pokazać jego twórczość w różnych aspektach, skupiając się przede wszystkim na wątkach politycznych – mówi Przastek. – Bo polityki u niego akurat było mnóstwo, przede wszystkim w powieściach „Pożegnanie jesieni” czy „Nienasycenie”. Rozumianej głównie jako obraz społeczeństwa po rewolucji, ujednoliconego, bez jakichkolwiek różnic. Świetnie to pokazuje filmowa adaptacja „Pożegnania jesieni” wyreżyserowana przez Mariusza Trelińskiego, pokazywana pierwszego dnia festiwalu. Polityka będzie też głównym tematem konferencji naukowej, do której zaprosiliśmy m.in. Igora Stokfiszewskiego i Piotra Rudeckiego.
Ale w programie znalazło się też miejsce dla osobistych wątków. Fragmenty listów twórcy do żony przeczyta w Czułym Barbarzyńcy Sebastian Cybulski.