Dla warszawiaków to przede wszystkim okazja nadrobienia zaległości w polskim repertuarze z zeszłego roku. Na Spotkania zaproszone zostały głośne przedstawienia, m.in. ze Starego Teatru w Krakowie, Wrocławskiego Teatru Współczesnego czy Polskiego z Bydgoszczy.
Najważniejszą tegoroczną zmianą w programie imprezy jest wydłużenie czasu jej trwania. Spotkania trwać mają od najbliższego wtorku przez trzy tygodnie, do 23 maja. Dzięki temu wszystkie przedstawienia mogą być pokazane w Warszawie po kilka razy.
Poza programem głównym, w którym zobaczymy przedstawienia Agnieszki Holland, Agaty Dudy-Gracz, Krystiana Lupy czy Jana Klaty, Instytut Teatralny przygotował wiele imprez dodatkowych. Szczególne miejsce na festiwalu zajmie ciągle mało doceniany teatr lalkowy. Swoje przedstawienia zaprezentuje istniejący od 1953 roku Białostocki Teatr Lalek, który jako pierwszy w Polsce zdecydował się na przygotowanie repertuaru dla widza dorosłego i regularnie inscenizuje najwybitniejszych autorów literatury światowej. Na WST pokaże m.in. adaptacje prozy Brunona Schulza i Vladimira Nabokova.
Wśród innych imprez towarzyszących Warszawskim Spotkaniom Teatralnym znajdzie się przegląd filmów Agnieszki Holland, która po latach powróciła do teatru, realizując w Opolu sceniczną wersję „Aktorów prowincjonalnych”. Przedstawienie zainauguruje festiwal, a filmy reżyserki zostaną pokazane w czterech blokach tematycznych: „Gry polityczne”, „Chirurgia społeczna”, „Kobieta samotna”, „Histeria i historia”.
Wydarzeniem przygotowanym specjalnie dla Instytutu Teatralnego będzie premiera opery dokumentalnej „Rycerze Okrągłego Stołu II” skomponowanej przez Tadeusza Wileckiego w reżyserii Barbary Wysockiej. A stołeczne teatry będą mogły się zaprezentować gościom zagranicznym: w program festiwalu zostały włączone przedstawienia grane przez teatry repertuarowe i pozainstytucjonalne.