[srodtytul]sobota, 12 czerwca[/srodtytul]
16.00
Paweł Huelle
CASTORP (59”)
reż. Waldemar Modestowicz
Aktualizacja: 10.06.2010 18:16 Publikacja: 10.06.2010 18:16
Ignacy Gogolewski, ubiegłoroczny laureat radiowej nagrody aktorskiej
Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
[srodtytul]sobota, 12 czerwca[/srodtytul]
16.00
Paweł Huelle
CASTORP (59”)
reż. Waldemar Modestowicz
Program II Polskiego Radia
Obsada: Marcin Bosak (Castorp), Miłogost Reczek (Doktor Peter), Andrzej Mastalerz (Kancelista), Wiktoria Gorodeckaja (Rosjaneczka), Andrzej Ferenc (Rosjanin), Paweł Ciołkosz (Mikołaj), Henryk Talar (Herman Tischner), Andrzej Blumenfeld (Policjant)
Adaptacji książki Pawła Huellego inspirowanej „Czarodziejską górą” Tomasza Manna. Hans Castorp, mimo ostrzeżeń wuja, wsiada na statek w Hamburgu i rozpoczyna pełną zaskakujących spotkań podróż. Podczas morskiej przeprawy towarzyszy mu trójka ekscentrycznych podróżników. Młody Hans nie wie jeszcze, że po przybyciu do Gdańska będzie musiał stoczyć bój o własną duszę.
„Castorp” to jedna z najpiękniejszych książek Huellego, odsłaniająca tajemnice starego Gdańska, studenckiego Wrzeszcza i sopockiego raju dla kuracjuszy z początku XX wieku. Dojrzewanie bohatera, jego pierwsza miłość i pierwsza obsesja splatają się tu z fascynacją autora niezwykłą historią Gdańska.
17.20
Adam Kamiński
ŚMIERĆ MATKI PRZEŁOŻONEJ (36”)
reż. Iwona Borawska, Andrzej Żak
Polskie Radio Gdańsk
Obsada: Marzena Nieczuja-Urbańska (Siostra Magdalena), Olga Barbara Długońska (Siostra Anna), Dorota Lulka (Matka Maria), Edyta Janusz-Ehrlich (Siostra Klara), Magdalena Żulińska (Siostra Cecylia), Bernard Szyc (Kapelan)
Żeński klasztor, czasy współczesne. Matka przełożona na łożu śmierci wyjawia dwóm współpracowniczkom mroczną tajemnicę z młodości. Siostry boją się, że umierająca wyzna ją także kapelanowi papieża, który właśnie przybył ją wyspowiadać. Tak rozpoczyna się dramat, który stawia pytania o świętość, prawdę i znaczenie na pozór błahych decyzji, a także o to, czy cel zawsze uświęca środki.
18.15
Franz Kafka
PROCES (50”)
reż. Jan Warenycia
Program II Polskiego Radia
Obsada: Grzegorz Kwiecień (Józef K.), Julia Kijowska (Panna Bzykier, Lenka), Grażyna Marzec (Pani Grobosch, gospodyni), Mariusz Bonaszewski (Wilhelm, strażnik), Andrzej Mastalerz (Franciszek, strażnik), Sławomir Orzechowski (Nadzorca, Batożnik), Zdzisław Wardejn (Sędzia), Andrzej Blumenfeld (Woźny), Zygmunt Malanowicz (Stryj Karol), Krzysztof Wakuliński (Titorelli, artysta malarz), Arkadiusz Bazak (Adwokat Fawor)
Adaptacja powieści Franza Kafki o koszmarnych przeżyciach Józefa K. powstała według nowego polskiego przekładu Jakuba Ekiera. W odróżnieniu od pierwszego tłumaczenia dokonanego przez Józefinę Szelińską, a sygnowanego przez Brunona Schulza, nowe jest bardziej zbliżone do oryginału. Pozostawia charakterystyczną dla Kafki wydłużoną frazę, wprowadza też wiele ironicznych podtekstów. Głównym problemem autorów radiowej adaptacji był ograniczony czas słuchowiska. Musieli skupić się na tych wątkach, które są najważniejsze dla konstrukcji opowieści, a jednocześnie wprowadzają do spektaklu najbardziej interesujące postacie.
[srodtytul]niedziela, 13 czerwca[/srodtytul]
10.00
Juliusz Słowacki
FANTAZY (83”)
reż. Piotr Cieplak
Program II Polskiego Radia
Obsada: Piotr Adamczyk (Fantazy), Sławomir Pacek (Rzeczniczki), Kazimierz Kaczor (Hrabia Respekt), Anna Seniuk (Hrabina Respektowa), Dorota Segda (Hrabina Idalia), Lidia Sadowa (Diana Respektówna), Wiktoria Gorodeckaja (Stella Respektówna), Mirosław Zbrojewicz (Jan), Małgorzata Rożniatowska (Helenka, służąca Idalii), Mariusz Benoit (Major), Stanisław Brudny (Kajetan, kamerdyner Respektów)
Dramat napisany przez Juliusza Słowackiego w Paryżu nie został przez niego ukończony, ani wydany za jego życia. Pierwodruk ukazał się w trzecim tomie „Pism pośmiertnych” wydanych we Lwowie w 1866 roku. Autor rozważa w nim kwestię poświęcenia i ofiary złożonej w imię wyższych wartości.
Akcja toczy się na Podolu około 1840 roku i osnuta jest wokół planowanego małżeństwa córki hrabiego Respekta – Diany z Fantazym Dafnickim. Ani przyszły pan młody, ani ojciec dziewczyny nie kierują się jej uczuciami. Sytuację komplikuje pojawienie się Idalii, byłej kochanki Fantazego, oraz Jana, powstańca listopadowego i zesłańca, który w 1831 roku zaręczył się z Dianą.
11.40
Paweł Huelle
MIMESIS (40”)
reż. Paweł Łysak
Polskie Radio Pomorza i Kujaw
Obsada: Marian Jaskulski (Narrator/Stary Jakub), Michał Czachor (Jakub), Marta Ścisłowicz (Dziewczyna), Małgorzata Witkowska (Sabina), Jerzy Pożarowski (Willman), Anita Sokołowska (Hanna), Roland Nowak (Harmenszoon)
Opowiadanie „Mimesis” Pawła Huellego, otwierające tom „Opowieści chłodnego morza”, to historia miłości głuchoniemej mennonitki i Żyda, a także dramatycznych losów społeczności mennonitów, chcących naśladować Boga według rygorystycznych zasad zawartych w Biblii. W Polsce osiedlali się głównie na Żuławach i w dolinie Wisły. Stworzyli kulturę o surowych obyczajach, w których praca miała wymiar religijny. W 1945 roku w większości opuścili Żuławy z powodu zbliżającej się Armii Czerwonej. Reszta, po włączeniu Żuław do Polski, została wysiedlona do Niemiec.
Słuchowisko zrealizowano w obecności widzów we wnętrzu mennonickiej chaty z 1770 roku, w Chrystkowie
k. Bydgoszczy. Aktorzy grali na strychu, w sieni i na zewnątrz. Nagraniu towarzyszyła muzyka z XVI i XVII wieku oraz naturalne odgłosy gospodarstwa, w którym znajduje się zabytkowa chata.
12.35
Włodzimierz Kowalewski
EXCENTRYCY (55”)
reż. Janusz Zaorski
Teatr Polskiego Radia
Obsada: Wojciech Wysocki (Fabian), Monika Węgiel (Wanda), Agnieszka Judycka (Modesta), Ewa Dałkowska (Bayerowa), Andrzej Zaorski (Ubek/Głos), Monika Pikuła (Recepcjonistka), Waldemar Błaszczyk (Kelner), Marcin Troński (Stypa), Andrzej Piszczatowski (Doktor Vogt), Marian Opania (Zuppe), Jan Pęczek (Habertas), Janusz Zaorski (Ubek)
Spektakl według powieści Włodzimierza Kowalewskiego o tym, jak powstawał „wielki jazz w małym Ciechocinku”. Jesień i zima 1957 roku po październikowej odwilży. Opustoszały polski kurort, sypiące się pensjonaty, bieda i szarzyzna. Do Wandy, przed wojną lwowskiej dentystki i śpiewaczki jazzowej, która po powrocie z zesłania osiadła w Ciechocinku, przyjeżdża z Anglii starszy brat, jazzman Fabian. Pytany, dlaczego wrócił do Polski, oznajmia beztrosko: „Przyjechałem grać swing”. Do założonego z miejscowych dziwaków big-bandu dołącza Wanda i tajemnicza femme fatale Modesta. Ale czy to się dzieje naprawdę? I dlaczego ludzie mówią, że w kurorcie pojawił się diabeł?
15.00
Tadeusz Różewicz
KARTOTEKA (57”)
reż. Tomasz Man
Program I Polskiego Radia
Obsada: Andrzej Chyra (Bohater/Chór), Stanisława Celińska (Matka), Kazimierz Kaczor (Ojciec), Dominika Kuźniak (Głos kobiety spod kołdry/Sekretarka), Magdalena Cielecka (Olga), Agnieszka Podsiadlik (Dziewczyna), Marian Kociniak (Wujek), Grzegorz Małecki (Chłop), Marcin Hycnar (Przyjaciel z dzieciństwa), Aleksandra Konieczna (Tłusta baba), Tomasz Sapryk (Nauczyciel), Łukasz Simlat (Dziennikarz)
Najbardziej znany dramat Tadeusza Różewicza w adaptacji i reżyserii Tomasza Mana stał się snem Bohatera, w którym spotyka on postaci z przeszłości – rodziców, kobietę, którą porzucił, sekretarkę, wujka, dziennikarza, nauczyciela. Spotkania te pomagają mu odnaleźć własną tożsamość – poprzez konfrontację z wydarzeniami z przeszłości. W poszukiwaniu własnego ja towarzyszą Bohaterowi bolesne wspomnienia okrutnej wojny, działalności w partyzantce i rozczarowań lat powojennych.
16.15
Rafael Mendizábal
CZY LUBI PANI SCHUBERTA? (53”)
reż. Wojciech Markiewicz
Program I Polskiego Radia
Obsada: Anna Polony (Crista), Edyta Jungowska (Mati), Anna Chodakowska (Adela)
Co może łączyć schorowaną nauczycielkę gry na pianinie, przeciętną wiolonczelistkę pozostającą w toksycznym związku z matką oraz kobietę pozbawioną dachu nad głową? Zamiłowanie do muzyki Schuberta. Ale czy tylko? Losy trzech kobiet splatają się w dniu urodzin Cristy. Żebraczka Adela, przyzwyczajona do słuchania muzyki płynącej przez niedomknięte okno mieszkania pianistki, przychodzi tego dnia z zażaleniem – okno jest zamknięte. Między Cristą i Adelą zawiązuje się nić porozumienia. Zazdrosna Mati popełnia błąd, którego może sobie nie wybaczyć do końca życia.
17.25
Jacek Snopkiewicz
ROZWIĄZANIE HONOROWE (45”)
reż. Waldemar Modestowicz
Program I Polskiego Radia
Obsada: Krzysztof Kolberger (Narrator), Mariusz Bonaszewski (Pułkownik Józef Różański), Beata Fudale (Bela, jego żona), Andrzej Mastalerz (Prokurator), Leon Charewicz (Oficer inspekcyjny/Strażnik), Aleksandra Konieczna (Świadek, Kobieta z celi), Aleksander Bednarz (Sekretarz KC)
Słuchowisko przedstawia pobyt w więzieniu pułkownika Józefa Różańskiego, jednego z najbardziej złowrogich postaci Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, symbolu stalinowskiego terroru w Polsce. Aresztowany po ucieczce Józefa Światły i jego audycjach w Radiu Wolna Europa, Różański trafia do wewnętrznego aresztu UB, tego samego, w którym kiedyś przesłuchiwał i torturował więźniów. Jako niewygodny świadek obawia się likwidacji. Próbuje popełnić samobójstwo. Tekst scenariusza oparty jest na dokumentach i relacjach, które autor zbierał przez wiele lat.
18.30
Krzysztof Czeczot
JESZCZE SIĘ SPOTKAMY MŁODSI (44”)
reż. Krzysztof Czeczot
Polskie Radio Szczecin
Obsada: Marian Dziędziel (Tata), Robert Więckiewicz (Syn), Karolina Bratz-Brzezińska (Mama), Mateusz Molenda (Syn młodszy), Maciej Łagodziński (Syn starszy), Maja Hirsch (Majka), Bogna Sayna (14-letnia Majka), Janusz Molenda (Wnuk), Małgorzata Socha (Kuratorka), Maria Maj (Weronika), Janusz Łagodziński (Lekarz), Bronek Biziuk (Tomek), Ewa Sobiech (Cmentarna babcia), Adam Kuzycz-Berezowski (Konferansjer), Wojciech Brzeziński i Grzegorz Falkowski (Doręczyciele złych wiadomości)
Poetycka opowieść o rozpadzie szczęśliwej rodziny. Syn, tułając się po świecie, wyrusza w podróż w głąb siebie, próbując uciszyć poczucie winy po śmierci Matki. Ojciec ucieka w alkohol, by stłumić ból po śmierci żony. Drogi małżonków przetną się dopiero w Niebie. Tam właśnie spróbują sobie wszystko wyjaśnić i raz jeszcze poukładać. To historia samotności, lęku i ułomności, które w końcu pomagają człowiekowi doznać oczyszczenia. Podczas swoistej Drogi Krzyżowej słuchacze poznają Weronikę, która nie będzie ocierała łez, Szymona, który będzie zbyt młody, by pomóc nieść krzyż, Matkę, która nie będzie płakała na Golgocie, i Chrystusa, który nie będzie chciał cierpieć za ludzkość. Muzykę skomponował Stanisław Soyka.
poniedziałek, 14 czerwca
10.00
Sándor Márai
LALA, CZYLI PIERWSZA MIŁOŚĆ (53”)
reż. Andrzej Piszczatowski
Teatr Polskiego Radia
Obsada: Mariusz Benoit (Profesor Gaspar), Marcin Hycnar (Pal Madar), Katarzyna Łaniewska (Marta, służąca Gaspara), Katarzyna Maria Zielińska (Margit Cserey – Bebi)/ Dziewczyna), Barbara Kałużna (Vilma Barat), Paulina Chruściel (Marta Makaki), Anna Moskal (Terez Neumann/ Kelnerka), Michał Sitarski (Puliszka), Krzysztof Szczerbiński (Frideczky), Adam Krawczyk (Babujak), Sławomir Pacek (Kudlicsek, pedel), Jacek Braciak (Peter Szilassy), Zygmunt Sierakowski (Dyrektor/Fryzjer), Krzysztof Wakuliński (Meszaros), Kazimierz Wysota (Kurator/Krawiec)
„Lala, czyli pierwsza miłość” (1926) to pierwsza ważna powieść Sándora Máraiego. Napisana została w formie pamiętnika starego nauczyciela łaciny, a zaskakuje wyjątkową, jak na młody wiek autora, przenikliwością, znajomością psychologii i dojrzałością warsztatu pisarskiego. Bohater powieści, profesor Gaspar, samotnik całkowicie oddany pracy, zakochuje się w swojej uczennicy i ta pierwsza w jego życiu miłość doprowadza go do szaleństwa. Tłem historii jest panorama typów ludzkich w małym węgierskim miasteczku, w przededniu wybuchu I wojny światowej i upadku monarchii austro-węgierskiej.
11.15
Dana Łukasińska
STROKNE ANN (49”)
reż. Anna Wieczur-Bluszcz
Program III Polskiego Radia
Obsada: Agnieszka Michalska
(Ann Julken/Ann Amoben), Gabriela Muskała (Anna), Anna Gorajska (Green Peas), Halina Łabonarska (Camille Pantofelek), Dorota Landowska
(Ducha Promienica), Przemysław Bluszcz (Lekarz)
Kobieca opowieść, w której świat realny miesza się z fantazją. Porzucona przez mężczyznę swojego życia Ann wchodzi na krzesło i zaciska sobie pętlę na szyi. W tym momencie rozpoczynają się reminiscencje. Poznajemy losy bohaterki, towarzyszymy jej w chwili rozpadu związku i stajemy się świadkami bezsilności, kiedy dom zawłaszcza inna – młodsza.
12.25
Lew Tołstoj
ŚMIERĆ IWANA ILJICZA (37”)
reż. Jan Warenycia
Teatr Polskiego Radia
Obsada: Wojciech Wysocki
(Iwan Iljicz), Maria Pakulnis (Praskowia), Elżbieta Kijowska (Kobieta/Śmierć), Jacek Braciak (Gierasim/Sokołow), Dominika Gajny (Liza, dziewczynka), Bartek Chojecki (Wołodia, chłopiec), Witalij Michalczuk (śpiew cerkiewny)
oraz Głosy: Andrzej Blumenfeld, Janusz Rafał Nowicki, Marcin Troński, Jan Pęczek, Jarosław Gajewski
Jedno z najpopularniejszych opowiadań Lwa Tołstoja. Tytułowy bohater, sędzia Iwan Iljicz Gołowin, w ostatnich dniach życia uświadamia sobie pustkę i jałowość dotychczasowej egzystencji. Pieczołowicie budowany świat jego wartości legł w gruzach. Umiera samotnie, otoczony rodziną w nieznośnym dla niego „konwenansie śmierci”, w którym brakuje prawdziwego ciepła i miłości. Na łożu śmierci Gołowin dochodzi do wniosku, że jego życie było pasmem kompromisów i tchórzostwa, a śmierć, której tak się obawiał, będzie wyzwoleniem z cierpień fizycznych i wyrzutów sumienia.
13.20
Artur Daniel Liskowacki
KOMBO (43”)
reż. Waldemar Modestowicz
Polskie Radio Szczecin
Obsada: Jacek Polaczek (Jonas),
Marek Żerański (Młody), Dorota Chrulska (Przełożona)
Młody interesuje się historią. Poszukując dokumentów z przeszłości, dociera do ukrywającego się w Domu Kombatanta mężczyzny, który kiedyś pełnił ważne funkcje i trząsł miastem. Czy człowiek ten, jak twierdzi, rzeczywiście posiada ważne materiały czy też bezwartościowe świstki? A może tajne dokumenty są jedynie wytworem wyobraźni cynika, który tęskni za władzą i bawi się kosztem młodego historyka? Pośrednikiem między mężczyznami staje się młoda pielęgniarka pracująca w domu kombatanta.
[ramka] [b]Jurorzy konkursu radiowego[/b]
[i]Wojciech Fułek
Janusz Głowacki
Tadeusz Skoczek
Danuta Stenka
Wacław Tkaczuk[/i] [/ramka]
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
[srodtytul]sobota, 12 czerwca[/srodtytul]
Paweł Huelle
W związku z końcem kontraktu dyrektorskiego Karoliny Ochab zespół artystyczny Nowego Teatru, jednej z najważniejszych europejskich scen, zwrócił się do ministry Wróblewskiej i prezydenta Trzaskowskiego o nominację na dyrektora Michała Merczyńskiego.
Spektakl „Piękna Zośka” z Teatru Wybrzeże oraz muzyczno-teatralne widowisko kaszubskie„Wòlô Bòskô” z Danutą Stenką w Operze Narodowej wpisują się w nurt opowieści o kobiecych dramatach na wsi.
Najważniejsze krajowe spektakle i premiera „Quanty” Łukasza Twarkowskiego wypełnią program 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie (6-16 grudnia). „Elisabeth Costello" Krzysztofa Warlikowskiego zagrana będzie trzy razy.
„Latający Potwór Spaghetti” o tym, jakim bezsensem są dla pisarza i reżysera wiara w Boga i religie, to najmocniejszy spektakl sezonu. Dla osób wychowanych w katolicyzmie bolesny, ale oczyszczający jak rachunek sumienia. Na pewno wyzwalająco śmieszny.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
„Latający Potwór Spaghetti” to najnowsza premiera napisana i wyreżyserowana przez Mateusza Pakułę, obsypanego nagrodami za spektakl „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Spektakle w Łaźni Nowej od 1 grudnia.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Najważniejsze krajowe spektakle i premiera „Quanty” Łukasza Twarkowskiego wypełnią program 17. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie (6-16 grudnia). „Elisabeth Costello" Krzysztofa Warlikowskiego zagrana będzie trzy razy.
„Latający Potwór Spaghetti” o tym, jakim bezsensem są dla pisarza i reżysera wiara w Boga i religie, to najmocniejszy spektakl sezonu. Dla osób wychowanych w katolicyzmie bolesny, ale oczyszczający jak rachunek sumienia. Na pewno wyzwalająco śmieszny.
W „Plus Minus” (nr z 30 listopada) Bartosz Nosal pisze o czterdziestoleciu polskiej legalnej kasety VHS. W łódzkim Teatrze Powszechnym przez jej pryzmat można się przyjrzeć polskiemu kapitalizmowi w sztuce Marcina Bałczewskiego. A także Polsce i Polakom po 1989 r.
„Miłość”, premiera Teatru Telewizji z 25 listopada prowokuje do rozważań o artystycznych walorach i granicach przyzwoitości dotyczących pełni autorstwa tekstu. Spektakl dostępny jest w VOD.
W spektaklu Wojciecha Farugi w Narodowym są odwołania do Holokaustu, II wojny światowej, jest krytyka chciwości i obłudy Kościoła oraz rządów totalitarnych. Są Wałęsa, Chaplin, Hitler i Maria Callas. Brakuje tylko Matki Teresy i psa Baskerville’ów.
„Chłopki” Sulimy i Piaseckiego o m.in. skomplikowanych relacjach polsko-ukraińskich to świetny komentarz do wpisów Leszka Millera na platformie X o Ukraińcach. Rzecz dzieje się w firmie o tradycjach z 1672 i Wołynia. Dwa lata później niż w serialu „1670".
W muzyczno-teatralnej „Pasji według św. Marka” Pawła Mykietyna w roli Poncjusza Piłata wystąpi Magdalena Cielecka. Inscenizowany koncert odbędzie się 21 listopada w Warszawie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas